Wojciech Koronkiewicz — dziennikarz, poeta, reżyser. A także rowerzysta. Ruszył do świętych miejsc rozrzuconych przy wschodniej granicy Polski. Ze swojej podróży do prawosławnych i katolickich ikon, krynoczek i cudów sporządził wyjątkowy przewodnik po Podlasiu. Spotkanie na temat tej podróży w kolejnej odsłonie cyklu „Bliski nam świat” poprowadzi Paweł Średziński. Emisja na Facebooku i YouTube Domu Spotkań z Historią i Facebooku Bliski nam świat.
Tak o przewodniku „Z Matką Boską na rowerze. Podróż do cudownych obrazów, ikon i świętych źródeł Podlasia” (2020) napisał Szymon Hołownia: „Żeby napisać taką książkę trzeba być stąd, z tego trzęsącego się co chwila kolejnym sporem uskoku tektonicznych płyt religii, narodów, kultur. Ale też trzeba lubić ludzi. Koronkiewicz jak nikt umie odmalować ciepłe światło niespiesznych rozmów ludzi pogranicza. Ćwierć wieku temu zostawiłem je, wyjeżdżając w rozkrzyczany świat. Dobrze wiedzieć, że ono wciąż tam jest. Teraz, kiedy ktoś mnie zapyta: «Ale co tam właściwie takiego? O czym jest to twoje Podlasie?» — po prostu podaruję mu tę książkę”.
Wojciech Koronkiewicz — dziennikarz, poeta, reżyser. Pochodzi z Białegostoku i w Białymstoku czuje się najlepiej. Kiedyś pisał wiersze i malował po ścianach, a teraz wyprowadza psy ze schroniska i jeździ na rowerze. Wraz z żoną wychowuje dwójkę dzieci i kota. Jest autorem książki „Z Matką Boską na rowerze. Podróż do cudownych obrazów, ikon i świętych źródeł Podlasia” (2020).
Spotkanie poprowadzi Paweł Średziński — twórca cyklu „Bliski nam świat”. Historyk, dziennikarz, politolog, doktor nauk humanistycznych. Autor i współautor książek m.in. „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”, „Kwame Nkrumah. Początki panafrykańskiej działalności”, „Co się stało z Mokpokpo Dravi”, „Afryka w Warszawie”, „Czy Afryka jest krajem?” i „Jak mówić polskim dzieciach o dzieciach Afryki?“. Laureat „Stołka Roku” Gazety Wyborczej. Publikował i publikuje na łamach m.in. „Więzi”, „OKO.press”, „Dzikiego życia” i „Nowej Konfederacji”. Jest współzałożycielem Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktorem serwisu Afryka.org.
„Bliski nam świat”
to cykl spotkań poświęcony historii, która dzieje się współcześnie w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Afryce Północnej. Zaproszone osoby, znani dziennikarze, reportażystki i eksperci przybliżają genezę wydarzeń i opowiadają mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów.