Program

  • spacer

Program

WARSZAWA. ARCHITEKTURA, SPOŁECZNOŚĆ | Jak kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę zmieni Warszawę? | spacer | zapisy

26.09.2021
godzina 12:00

WARSZAWA. ARCHITEKTURA, SPOŁECZNOŚĆ | Jak kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę zmieni Warszawę? | spacer | zapisy

26.09.2021
godzina 12:00

  • spacer
spacer  

Tematem podkastów z cyklu „Warszawa. Architektura, społeczność” są zmiany krajobrazu przestrzennego i architektonicznego, które w ostatnich latach wpłynęły życie mieszkańców i mieszkanek Warszawy. Tym razem zapraszamy na spacer śladem realizacji, która zmieni stolicę w przyszłości — kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę. Spotkanie poprowadzi autorka koncepcji, architektka i urbanistka Małgorzata Dembowska. Porozmawiamy o potencjałach, które po praskiej stronie może stworzyć pojawienie się tej kładki.

Na spacer obowiązują zapisy, a miejsce zbiórki zostanie przekazane zapisanym osobom. Zgłoszenia zawierające datę wydarzenia, imię, nazwisko i liczbę osób można przesłać na adres recepcja@dsh.waw.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu +48 22 255 05 00 w godzinach otwarcia Domu Spotkań z Historią.Pomysł powstania kładka pieszo-rowerowej przez Wisłę od początku budził ogromne emocje. Zgłoszony przez świeżo upieczoną absolwentkę Politechniki Warszawskiej stał się przedmiotem dyskusji. Dla jednych symbolizuje otwarcie Warszawy na progresywne i zrównoważone projektowanie miasta, dla innych jest fanaberią i wytworem mody. Nagradzany i doceniany projekt został ujęty w planach inwestycyjnych Warszawy i ma zostać oddany do użytku w 2024 roku. Będzie jednym z najdłuższych mostów pieszo-rowerowych na świecie. Prawie półkilometrowa kładka powstanie na osi ulic Karowej i Okrzei. Będzie miała ogromny wpływ na swobodne przemieszczanie się między prawym i lewym brzegiem Wisły.

Spacer poprowadzi Małgorzata Dembowska — architektka i urbanistka. Jest finalistką konkursu „Dyplomy dla Warszawy” organizowanego przez m.st. Warszawa oraz „Stypendium Praktyka” Fundacji im. Stefana Kuryłowicza. Wspólnie z aktywistkami, aktywistami i stowarzyszeniami przeprowadziła działania mające na celu promocję idei budowy pieszo-rowerowego mostu przez Wisłę w Warszawie. Praca magisterska przygotowana na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej dotycząca tego pieszo-rowerowego traktu łączącego warszawską Pragę z Powiślem otrzymała nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich, Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich. Projekt wyróżniono także Nagrodą im. Jerzego Regulskiego. Od 2011 roku związana jest z pracownią architektoniczną WXCA, gdzie zajmuje się głównie przygotowaniem projektów konkursowych. Wiele z nich zostało nagrodzonych w Polsce oraz za granicą. Więcej o Małgorzacie Dembowskiej można przeczytać na stronie internetowej.