Poznaj historię pierwszego Polaka, który objechał świat samochodem! Zapraszamy na piknik, podczas którego przypomnimy historię Jerzego Jelińskiego i zaprezentujemy pojazd, którym przejechał końcowy etap podróży – Buick Master Six. W programie warsztaty dla dzieci i młodzieży, spotkanie z Dorotą i Dariuszem Grochalami na temat ich książki „Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926–1928” oraz premierowy pokaz archiwalnego filmu z wyprawy. Piknik otworzy przyjazd historycznego buicka.
W czasie wydarzeń będzie można zakupić książki Doroty i Dariusza Grochalów — „W dwa lata dookoła świata 1926–1928” (2018) oraz „Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata” (2021). Tego dnia odbędą się również loteria i kiermasz Stowarzyszenia „Paczka dla Bohatera”. Dochód pokryje koszty rehabilitacji weteranów i kombatantów.
PROGRAM:
12:00–12:40 | skwer ks. Jana Twardowskiego
Przyjazd buicka i krótka prezentacja auta. Samochód wyprawy dookoła świata poprowadzi Marek Szukalski, wnuk Jerzego Jelińskiego.
13:00–15:30 | skwer ks. Jana Twardowskiego
Warsztaty dla dzieci (grupa wiekowa: 10+). Młody skaut opowie o podróżowaniu dookoła świata na podstawie książki „W dwa lata dookoła świata 1926–1928”, a następnie wspólnie zbudujemy modele buicka. Autorzy i autorki trzech najlepszych modeli przejadą się buickiem.
16:30–18:00 | Dom Spotkań z Historią
Spotkanie z Dorotą i Dariuszem Grochalami na temat ich książki „Ekspedycja pierwszego Polaka automobilem dookoła świata 1926–1928”.
18:00 | Dom Spotkań z Historią
Prapremierowy pokaz archiwalnego filmu z wyprawy.
18:30–19:00 | skwer ks. Jana Twardowskiego
Prezentacja samochodu i uroczysty odjazd buicka.
O historycznej wyprawie, Jerzym Jelińskim i jego buicku
30 maja 1926 roku czwórka młodych ludzi wjechała do Parku Agrykoli. Na ich samochodzie powiewała biało-czerwona flaga, a na boku zapisali: „Ekspedycja Harcerzy Polskich samochodem Forda naokoło świata”. Zatrzymali się na samym środku. Oczekiwało na nich ponad tysiąc harcerek i harcerzy, i drugie tyle różnych gapiów. Przemawiał naczelnik harcerski Stanisław Sedlaczek i komendant chorągwi warszawskiej Tomasz Piskorski. Tłum zaśpiewał Mazurka Dąbrowskiego, po czym samochód ruszył w podróż dookoła świata.
Dwa lata później — 4 listopada 1928 roku — ponownie zebrał się tłum ludzi. Na ulicy Wolskiej i Elektoralnej pojawiła się orkiestra wojskowa i kadeci ze szkoły Podoficerów Zawodowych Czołgów i Samochodów Pancernych.Nieopodal zatrzymała się ekipa filmowa, która kręciła film na temat powrotu harcerza Jerzego Jelińskiego z podróży dookoła świata. Tylko on z czterech uczestników wyprawy wrócił w glorii sławy. Jak pisano w jednej z gazet: „Ostatni etap swojej podróży na niebylejakim dystansie 40 000 km harcerz nasz przebył na samochodzie marki Buick i na nim też przybył do Warszawy. Słusznie też Warszawa uczciła powrót dzielnego podróżnika, który przeorał kilkaset tysięcy kilometrów”.
W 2021 roku przypominamy o tym wielkim wyczynie polskich harcerzy. To kolejne działania upamiętniające. W 2019 roku w krakowskiej Alei Podróżników Odkrywców i Zdobywców zasadzono dąb im. Jelińskiego, między takimi sławami jak: Jerzy Kukuczka, Aleksander Doba czy Wanda Rutkiewicz. Na Wawelu powtórzono sesję zdjęciową — w tej z 1929 roku uczestniczył Jerzy Jeliński, a w 2019 roku jego wnuk Marek Szukalski. Oczywiście obu towarzyszył amerykański Buick Master Six. Teraz przyszła kolej na rodzinne miasto wielkiego podróżnika.