Program

  • spotkanie

Program

BLISKI NAM ŚWIAT | Czy Izrael jeszcze pofrunie? | spotkanie

21.10.2021
godzina 18:00

BLISKI NAM ŚWIAT | Czy Izrael jeszcze pofrunie? | spotkanie

21.10.2021
godzina 18:00

  • spotkanie
spotkanie  

„Izrael już nie frunie” — taki tytuł ma wydana niedawno książka Pawła Smoleńskiego. Czy rzeczywiście jest tak, że Izrael zakończył swój lot i stoi przed nim pasmo kolejnych kryzysów? A może to państwo zawsze było w sytuacji kryzysowej, ale współcześnie stało się to bardziej widoczne? Zapraszamy na rozmowę o Izraelu, jego mieszkankach i mieszkańcach. Zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na kolejne spotkanie z cyklu „Bliski nam świat”. Gościem Pawła Średzińskiego będzie dziennikarz i reporter Paweł Smoleński.Państwo Izrael w porównaniu ze swoimi powojennymi początkami z całą pewnością się zmieniło. Kolejne fale rządowych przesileń i zmiany społeczne sprawiły, że trudniej w nim odnaleźć dziedzictwo Dawida Bena Guriona, pierwszego premiera Izraela. Jednak Izrael nadal mierzy się z tymi samymi problemami, co kiedyś — trudnymi relacjami z sąsiadującymi państwami, a szczególnie konfliktem z ludnością palestyńską. Pytania nie dotyczą tylko izraelskiej państwowości, ale także tożsamości. Czy naród żydowski wymyślono — jak twierdzi Shlomo Sand, czy rzeczywiście jest czymś, czego wymyślać nie było trzeba.

O Izraelu, jego mieszkankach i mieszkańcach rozmawiać będzie
Paweł Smoleński
— reporter i publicysta. Od 1989 roku jest dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, a wcześniej był współpracownikiem pism drugiego obiegu. Jest autorem wielu książek, między innymi „Pochówek dla rezuna” (2001), za którą został uhonorowany Nagrodą Pojednania Polsko-Ukraińskiego, „Izrael już nie frunie” (2006) wyróżnioną Nagrodą im. Beaty Pawlak czy „Syrop z piołunu” (2017), nominowanej do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. W 2012 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Spotkanie poprowadzi Paweł Średziński — twórca cyklu „Bliski nam świat”. Historyk, dziennikarz, politolog, doktor nauk humanistycznych. Autor i współautor książek m.in. „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”, „Kwame Nkrumah. Początki panafrykańskiej działalności”, „Co się stało z Mokpokpo Dravi”, „Afryka w Warszawie”, „Czy Afryka jest krajem?” i „Jak mówić polskim dzieciach o dzieciach Afryki?”. Laureat „Stołka Roku” Gazety Wyborczej. Publikował i publikuje na łamach m.in. „Więzi”, „OKO.press”, „Dzikiego życia” i „Nowej Konfederacji”. Jest współzałożycielem Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktorem serwisu Afryka.org.

„Bliski nam świat”
to cykl spotkań poświęcony historii, która dzieje się współcześnie w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Afryce Północnej. Zaproszone osoby, znani dziennikarze, reportażystki i eksperci przybliżają genezę wydarzeń i opowiadają mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów.