Program

  • online
  • wideo
  • spotkanie

Program

„Pogłosy. Dzieci więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych” | (Po)głosy we współczesnej kulturze | dyskusja | online

14.10.2021
godzina 18:00

„Pogłosy. Dzieci więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych” | (Po)głosy we współczesnej kulturze | dyskusja | online

14.10.2021
godzina 18:00

  • online
  • wideo
  • spotkanie
online wideo spotkanie  

Na temat dziedziczenia traumy i doświadczeń z obozów koncentracyjnych powstaje coraz więcej publikacji i artykułów. Przykładem może być wydana przez Dom Spotkań z Historią książka „Pogłosy. Dzieci więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych”. Dziedzin, podejmujących to zagadnienie, jest więcej — powstają filmy, spektakle czy wystawy. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której autorka książki, socjolożka i historyczka Maria Buko, historyczka kultury Iwona Kurz oraz reżyserka i dramaturżka Małgorzata Wdowik porozmawiają o (po)głosach we współczesnej kulturze. Spotkanie poprowadzi kulturoznawca i filozof Paweł Dobrosielski. Emisja na Facebooku i YouTube Domu Spotkań z Historią.„Pogłosy. Dzieci więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych” to wielogłosowa opowieść o doświadczeniach drugiego pokolenia — osób, których rodzice byli więźniami obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. W jaki sposób wojenne przeżycia rodziców odcisnęły piętno na życiu dzieci? Czy trauma może być przekazywana z pokolenia na pokolenie? Jak budują swoje życie — strzegąc pamięci matek i ojców czy stając w kontrze do ich przeszłości? Jak doświadczenia sprzed 70 lat mogą wpływać na tożsamość jednostek i społeczeństwa? Relacje pokazują świat przeżyć wewnętrznych, motywacji i losów bohaterów książki, ich relacje rodzinne i społeczne.

W spotkaniu wezmą udział:
Maria Buko
— socjolożka i historyczka. Związana z Archiwum Historii Mówionej od 2012 roku. Razem z Katarzyną Madoń-Mitzner i Magdą Szymańską opracowała książkę „Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu” (2017). W 2020 roku została wydana jej książka „Pogłosy. Dzieci więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych”.

Iwona Kurz — doktora habilitowana, historyczka nowoczesnej kultury polskiej, badaczka kultury wizualnej i filmoznawczyni. Od 2016 roku dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej (Uniwersytet Warszawski). Jest autorką książki nominowanej do Nagrody Nike „Twarze w tłumie” (2005), współautorką „Obyczajów polskich. Wiek XX w krótkich hasłach” (2008) czy współredaktorką tomów zbiorowych „Ślady Holokaustu w imaginarium kultury polskiej” (2017). Współtworzy Radę Programową Forum Przyszłości Kultury i jest współautorką polityki kulturalnej m.st. Warszawy przyjętej w 2020 roku. Była współzałożycielką i do 2020 roku współredaktorką pisma „Widok. Teorie i Praktyki Kultury Wizualnej”. Obecnie pracuje nad książką o wizualnych formach pamięci o Auschwitz.

Małgorzata Wdowik — teatrolożka, dramaturżka i reżyserka teatralna. Zadebiutowała w 2016 roku w łódzkim Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka przedstawieniem „Juliusz Cezar wierzy w poranek”. Kolejne spektakle prezentowała w TR Warszawa, Teatrze Studio, Teatrze Powszechnym, Komunie Warszawa, Instytucie Teatralnym, a także w teatrach w Darmstad, Monachium, Kolonii i Frankfurcie. Współtworzyła K.A.U. Kollektiv, interdyscyplinarną grupę artystyczną działającą przede wszystkim w Niemczech. W 2018 roku została nominowana do nagrody Talenty Trójki.

Spotkanie poprowadzi Paweł Dobrosielski — doktor nauk humanistycznych, kulturoznawca i filozof. Zajmuje się naukowo analizą dyskursu, pamięcią zbiorową i studiami krytycznymi. Publikował między innymi w czasopismach: „Kultura Współczesna”, „Sprawy Narodowościowe” czy „Zagłada Żydów. Studia i materiały. Jest autorem monografii „Spory o Grossa. Polskie problemy z pamięcią o Żydach” (2017).

Emisja nagrania ze spotkania na Facebooku i YouTube Domu Spotkań z Historią. Książkę można kupić w naszej księgarni na stronie ksiegarnia.dsh.waw.pl — w papierze i e-booku.