Program

  • cykle
  • online

Program

WARSZAWA. ARCHITEKTURA, SPOŁECZNOŚĆ | Centrum Praskie Koneser | podkast

19.10.2021
godzina 07:00

WARSZAWA. ARCHITEKTURA, SPOŁECZNOŚĆ | Centrum Praskie Koneser | podkast

19.10.2021
godzina 07:00

  • cykle
  • online
cykle online  

Koneser zmienił Pragę Północ przynajmniej dwa razy: najpierw pod koniec XIX wieku, kiedy powstała imponująca architektonicznie Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser”. Drugi raz stało się to w 2017 roku, kiedy oddano do użytku odrestaurowane budynki i plac otwarty dla warszawskiej społeczności. Na 5 hektarach działają dziś firmy, restauracje, sklepy i oczywiście Muzeum Polskiej Wódki. Zbudowano budynki mieszkalne o ciekawej architekturze i stylistycznie dopasowane do otoczenia.

Jak przebiegał proces odnawiania tego budynku? Zapraszamy do wysłuchania ósmego odcinka z cyklu „Warszawa. Architektura, społeczność”. Odcinek znajdziecie na Youtube oraz wszystkich popularnych serwisach streamingowych, jak Spotify, Apple Podcasts czy Podcasty Google.Powstanie Centrum Praskiego Koneser było niezwykle oczekiwane, ale też bardzo bacznie obserwowane przez praskich mieszkańców i lokalne aktywistki. Zastanawiano się, do jakiego stopnia ta inwestycja przywróci, a do jakiego wypchnie ducha starej Pragi. Przyglądano się rozwiązaniom, jakie zostaną zastosowane podczas prac nad historyczną tkanką dawnej fabryki. Która — co zawsze wszystkich dziwi — przestała działać w 2007 roku z powodu bankructwa. W kolejnym odcinku podkastu opowiemy o tych zmianach.

„Warszawa. Architektura, społeczność” to cykl podkastów, w którym omawiamy zmiany warszawskiego krajobrazu przestrzennego i architektonicznego po 1989 roku. Dotychczas opowiadaliśmy o warszawskiej Bibliotece Uniwersyteckiej, Osiedlu Jazdów, Hali Koszyki, Placu Europejskim, Bulwarach nad Wisłą i Hotelu Warszawa. We wszystkich odcinkach ważne są realizacje, które zmieniły krajobraz stolicy oraz wpłynęły na styl życia mieszkańców i mieszkanek. Rozmowy z architektami, varsavianistami i użytkowniczkami budynków dopełnią wypowiedzi świadków historii zapisane w Archiwum Historii Mówionej.