Program

  • spacer

Program

Pieszo po Piechotkowie | spacer | zapisy

24.10.2021
godzina 13:00

Pieszo po Piechotkowie | spacer | zapisy

24.10.2021
godzina 13:00

  • spacer
spacer  

Dlaczego pewien lufcik o mało nie zawalił budowanego w Polsce socjalizmu? Jak mała cegła przyśpieszyła dużą budowę? Dlaczego muszla zmienia sukienki? Spacer szlakiem architektury Marii i Kazimierza Piechotków poprowadzą Anna Brzezińska-Czerska i Artur Wosz. Opowieść o innowacyjnych rozwiązaniach zastosowanych na bielańskim osiedlu będzie przeplatana wspomnieniami sąsiedzkich rozmów z Marią Piechotkową.

Na spacer obowiązują zapisy. Zgłoszenie zawierające datę wydarzenia, imię, nazwisko i liczbę osób można przesłać na adres recepcja@dsh.waw.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu +48 22 255 05 00 w godzinach otwarcia Domu Spotkań z Historią.Piechotkowo to nieoficjalna, ale powszechnie używana i popularna nazwa osiedli na Bielanach. Pochodzi od nazwiska ich projektantów — Marii i Kazimierza Macieja Piechotków. Nadal na Bielanach można oglądać naszą wystawę plenerową poświęconą Marii Piechotkowej — architektce, historyczce sztuki, łączniczce w czasie powstania warszawskiego oraz posłance na Sejm i działaczce społecznej. Sama dzielnica nie tylko była miejscem pracy Piechotków, ale również ich życia. W 1954 wraz z dziećmi zamieszkali przy ulicy Lisowskiej, a od 1962 roku w jednorodzinnym domu przy Kleczewskiej na zaprojektowanym przez siebie osiedlu spółdzielczym. Zapraszamy na spacer po miejscu ich pracy i codzienności.

Spacer poprowadzą:
Anna Brzezińska-Czerska
— animatorka kultury. Popularyzuje plastyczne dziedzictwo powojenny Warszawy poprzez inicjację i realizację takich projektów jak „Muszla bielańska” czy „Neon story”. Na co dzień jest koordynatorką ZODIAKu Warszawskiego Pawilonu Architektury i trenerką prostego języka.

Artur Wosz — absolwent architektury i historii sztuki. Miłośnik architektury XX wieku. Od 2015 roku prowadzi Cuda krowskie, gdzie zajmuje się dokumentacją śląskiej architektury. Jest twórcą Chorzowskiego Szlaku Modernizmu. Prowadzi wycieczki architektoniczne zarówno piesze jak i rowerowe. Na co dzień pracuje w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury.