Program

  • Nagroda Moczarskiego
  • wokół wystaw

Program

Koszmar wojny | wernisaż

03.11.2021
godzina 17:00

Koszmar wojny | wernisaż

03.11.2021
godzina 17:00

  • Nagroda Moczarskiego
  • wokół wystaw
Nagroda Moczarskiego wokół wystaw  

27 września 2020 roku o godzinie 7:10 z Górskiego Karabachu nadeszła pierwsza wiadomość o ataku powietrznym i rakietowym, który przeprowadziły władze Azerbejdżanu. Dla wszystkich było jasne, że wybuchł konflikt na dużą skalę. Zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na wernisaż wystawy „Koszmar wojny”, którą przygotowała Fundacja Polsko-Ormiańska i Galeria Bardzo Biała. Tworzą ją zdjęcia dziennikarza i reportera prasowego Witolda Repetowicza, który wyjechał do Górskiego Karabachu, by fotografować ten konflikt. Wystawie towarzyszą fragmenty filmu „Kraj wojny i marzeń” (2018) w reżyserii Jadwigi Nowakowskiej.

Wystawa będzie pokazywana w Domu Spotkań z Historią przez dwa dni. Oficjalne otwarcie — którego częścią będą wystąpienia, koncert ormiańskiej muzyki oraz spotkanie z Witoldem Repetowiczem i Jadwigą Nowakowską — odbędzie się w środę (3 listopada) o godzinie 17:00. Szczegółowy program znajduje się poniżej. Od 8 listopada wystawa będzie dostępna w Galerii Bardzo Białej.Program wernisażu
1. Modlitwa ku pamięci ofiar wojny, którą poprowadzi duszpasterz Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego w Polsce ks. Archimandryta Taron Ghulikyan.

2. Przemówienie Ambasadora Armenii w Polsce Samvela Mkrtchyana oraz Prezesa Fundacji Polsko-Ormiańskiej Arsena Ovsepyana.

3. Pokaz fragmentów filmu „Kraj wojny i marzeń”
„Kraj wojny i marzeń” jest opowieścią o wyjątkowym miejscu, jakim jest Górski Karabach. To portret ormiańskiej społeczności zamieszkującej ten teren, która stale żyje zagrożona wojną. Gdzie z jednej strony zwykli ludzie desperacko poszukują normalności, z drugiej zaś wykazują się niezwykłym patriotyzmem. Film w reżyserii Jadwigi Nowakowskiej jest zderzeniem dwóch światów: Armenii, najstarszego kraju chrześcijańskiego, z muzułmańskim Azerbejdżanem.

4. Rozmowa z dziennikarzem Witoldem Repetowiczem oraz reżyserką Jadwigą Nowakowską.

5. Oficjalną część zakończy koncert muzyki ormiańskiej
Zespół muzyczny GOARM istnieje od 2013 roku i tworzą go bracia George (altówka) i Aram Sayegh (gitara). Wykonują zarówno klasyczną, jak i współczesną muzykę ormiańską. W 2018 roku zespół zdobył nagrodę Grand Prix na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Licealisty „Wybryk”, a także odnosił sukcesy na koncertach oraz w polskich i szwedzkich konkursach muzycznych.

Lilit Minasyan wystąpi z utworem „Bari Aragil”, którego muzykę opracował Aleksej Hekimyan, a słowa napisał Ashot Grashu. Minasyan jest studentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina na wydziale wokalno-aktorskim oraz studiuje filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim.Fundacja Polsko-Ormiańska
zajmuje się działaniem na rzecz ormiańskiej mniejszości narodowej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Celem działania tej instytucji jest popularyzowanie wiedzy na temat Armenii wśród szerokiego grona zainteresowanych. Skupiają się na upamiętnianiu wydarzeń rocznicowych związanych z historią Republiki Armenii oraz kultywowaniem tradycji ormiańskiej, a także rozwoju tożsamości kulturowej. Wszystkie działania fundacji ukierunkowane są na umacnianie dialogu międzykulturowego.

Galeria Bardzo Biała
prezentuje najciekawsze twórczynie i twórców polskiej oraz ormiańskiej sztuki współczesnej. Pokazujemy młodych artystów, u progu kariery jak i tych dojrzałych, o ugruntowanej pozycji na rynku sztuki. W galerii pokazywane są zarówno prace malarskie, jak i fotografie, performanse, rzeźby czy instalacje. Galeria Bardzo Biała mieści się w centrum Warszawy, przy ulicy Wspólnej.