Program

  • spotkanie
  • audiobooki

Program

„Zabaweczka” | Opowieść o małym-wielkim człowieku | słuchowisko i spotkanie

13.11.2021
godzina 17:00

„Zabaweczka” | Opowieść o małym-wielkim człowieku | słuchowisko i spotkanie

13.11.2021
godzina 17:00

  • spotkanie
  • audiobooki
spotkanie audiobooki  

Zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na słuchowisko „Zabaweczka” przygotowane przez Teatr Polskiego Radia. To opowieść o Józefie Boruwłaskim — polskim szlachcicu, podróżniku i osobie niskorosłej. Emisję poprzedzi wprowadzenie autora tekstu i reżysera Kamila Marii Banasiaka. Po emisji zapraszamy na rozmowę z prof. Anną Grześkowiak-Krwawicz, badaczką oświecenia i autorką książki „Zabaweczka” (2004), pierwszej publikacji przypominającej postać Boruwłaskiego, oraz dr Gabrielą Gacek — muzykolożką i autorką pracy dotyczącej działalności kompozytorskiej Boruwłaskiego.

Wstęp wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona do 35 osób. Do limitu nie wliczają się osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Prosimy o zachowanie dystansu oraz zakrywanie nosa i ust.„Zabaweczka” to słuchowisko historyczne o życiu Józefa Boruwłaskiego (1739-1837) — polskiego szlachcica, podróżnika oraz osoby niskorosłej. Swego czasu był najpopularniejszym „dworskim karłem”, który gościł na dworach Europy. Mówił w trzech językach, grał na wielu instrumentach, a przede wszystkim bawił błyskotliwymi konwersacjami. Boruwłaski przez większość życia podróżował i starał się uświadamiać inne osoby, że jest zwyczajnym człowiekiem, a nie tytułową „zabaweczką”. Po latach spędzonych w podróży dotarł do Anglii, gdzie dzięki wsparciu przyjaciół przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Boruwłaski — niemal zupełnie zapomniany w Polsce — pozostawił po sobie trzy wydania pamiętników. Memuary oraz wspomnienia przyjaciół stały się podstawą scenariusza słuchowiska napisanego przez Kamila Marię Banasiaka. Dzięki magii radia mamy okazję przenieść się do Wiednia czasów Marii Teresy, na dwór Stanisława Leszczyńskiego w Lotaryngii czy do królewskich komnat dziewiętnastowiecznej Anglii.

„Zabaweczka” jest uniwersalną opowieścią o ludzkiej godności i woli walczenia o nią przez całe życie. W postaci Boruwłaskiego możemy ujrzeć wszelkich wykluczonych i osoby nieprzystające do powszechnych oczekiwań. Słuchowisko stawia pytania o to, czym jest ludzka godność? Czym jest prawo do szczęścia i pełnej niezależności? Jak bardzo świat zmienił się w traktowaniu osób uważanych za nieprzystające do normy?

Obsada: 
Józef Boruwłaski — Jerzy Stuhr
Joujou — Mateusz Weber
Mathews — Piotr Kozłowski
Humiecka — Joanna Szczepkowska
Izalina — Justyna Kowalska
Maria Teresa — Aleksandra Justa
Dama — Justyna Ducka
Jerzy IV — Jarosław Gajewski
Stanisław Leszczyński — Włodzimierz Press
Hrabia de Tressan — Jerzy Radziwiłowicz
Bebe — Szymon Roszak
Ambasador — Stefan Knothe
Ogiński — Krzysztof Szczepaniak
Dama — Justyna Ducka
Markiz — Filip Kosior