Program

  • warsztaty

Program

JEDYNE | Warsztaty fotograficzne z Marzeną Hmielewicz i Marcinem Jamkowskim | zapisy

20.11.2021 - 21.11.2021
godzina 10:00 - 14:00

JEDYNE | Warsztaty fotograficzne z Marzeną Hmielewicz i Marcinem Jamkowskim | zapisy

20.11.2021 - 21.11.2021
godzina 10:00 - 14:00

  • warsztaty
warsztaty  

Każde wyjście z aparatem fotograficznym może być początkiem przygody. Trzeba znaleźć pomysł i konsekwentnie go realizować. Tematem może być wszystko. Zapraszamy na dwudniowe warsztaty towarzyszące wystawie „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”. Marzena Hmielewicz i Marcin Jamkowski opowiedzą zarówno o technicznych aspektach fotografii — przygotowaniu sprzętu, obróbce zdjęć czy kadrowaniu, jak i twórczej części — patrzeniu, widzeniu i poszukiwaniu „własnej przygody”. Nie zabraknie czasu na wątpliwości, zabawę, pytania i odpowiedzi.

Liczba miejsc na wydarzenie została wyczerpana i zakończyliśmy prowadzenie zapisów. Zapraszamy do wzięcia udziału w innych wydarzeniach.Jak mówi fotografka i fotoreporterka prasowa Marzena Hmielewicz: „odkrywanie przynosi niezmiennie wielką radość. Poszukiwanie nowego, nieznanego. Przesuwanie granic poznania. Eksploracja. Ta fizyczna — odkrywanie nowych lądów, nowych miejsc, ta naukowa — dochodzenie do nowych idei i zjawisk. Nowych ludzi i nowych ścieżek. Tym tropem idę od lat — eksplorując świat fotografii. [...] przygodę można przeżyć wszędzie. Nawet bardzo blisko domu. Moją największą przygodą fotograficzną i eksploracją było dokumentowanie i filmowanie poszukiwań skarbów ukradzionych przez Szwedów, w czasie potopu szwedzkiego, na Wiśle w centrum Warszawy”. Właśnie przygody związane z trwającymi dziesięć lat poszukiwań skarbów będą punktem wyjścia do tych warsztatów.

Warsztaty poprowadzą:
Marzena Hmielewicz — fotografka i fotoreporterka prasowa. Studiowała fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu i techniki audiowizualne w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge (USA). Pracowała w Muzeum Historycznym we Wrocławiu jako fotografka, była także wieloletnią fotoreporterką „Gazety Wyborczej” we Wrocławiu i Warszawie (1993–2006). Od 2006 roku jest freelancerką i publikuje w magazynach, tygodnikach oraz dziennikach, między innymi „National Geographic”, „Financial Times”, „Newsweeku” czy „Polityce”. Współpracuje z agencją fotograficzną EST&OST. Współtworzy kolektyw fotograficzny Adventure Pictures. Jej zdjęcia są prezentowane na wystawie „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”.

Marcin Jamkowski — fotograf, dziennikarz i filmowiec. Specjalizuje się w tematach podróżniczych, wyprawowych, popularnonaukowych i eksploracyjnych. Studiował chemię w Warszawie oraz reżyserię, scenopisanie i produkcje filmową na Harvardzie i Massachusetts Institute of Technology. Były redaktor naczelny „National Geographic Polska” oraz „National Geographic Traveler”, a obecnie wiceprezes Oddziału Polskiego The Explorers Club. Jest autorem sześciu książek, między innymi „Duchy z głębin Bałtyku. Steuben, Gustloff, Goya” (2010), „Stary, młodzi i morze. Od Antarktydy do Alaski. Wyprawa wokół obu Ameryk” (2013, wraz z Jackiem Wacławskim), „Uratowane z Potopu (2018, wraz z Hubertem Kowalskim). Współtworzy kolektyw fotograficzny Adventure Pictures.Wystawa „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” towarzyszy książce pod tym samym tytułem, którą wydaliśmy w czerwcu tego roku. Jest jednocześnie jej uzupełnieniem. Ekspozycję tworzy niemal 150 zdjęć trzynastu fotografek, w tym bohaterek książki: Anny Beaty Bohdziewicz, Anny Marii Brzezińskiej, Iwony Burdzanowskiej, Joanny Helander, Marzeny Hmielewicz, Anny Michalak-Pawłowskiej, Anny Musiałówny, Anny Pietuszko-Wdowińskiej, Agnieszki Sadowskiej i Mai Sokołowskiej oraz Anny Białej, Małgorzaty Kujawki i Anny Łoś.

W latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych te polskie fotografki często były jedynymi kobietami w męskich zespołach lub pracowały w pojedynkę. Od 30 września wspólnie z kuratorką Moniką Szewczyk-Wittek zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na wystawę, która przypomina ich historie i fotografie.