Program

  • spotkanie
  • wokół wystaw

Program

JEDYNE | Sport w kadrze | spotkanie z Mają Sokołowską, Tomaszem Markowskim i Aleksandrą Szmigiel

07.11.2021
godzina 17:00

JEDYNE | Sport w kadrze | spotkanie z Mają Sokołowską, Tomaszem Markowskim i Aleksandrą Szmigiel

07.11.2021
godzina 17:00

  • spotkanie
  • wokół wystaw
spotkanie wokół wystaw  

Zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na spotkanie towarzyszącą wystawie „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”. Rozmowę z Mają Sokołowską, Tomaszem Markowskim i Aleksandrą Szmigiel poprowadzi dziennikarka Justyna Dżbik-Kluge. Fotoreporter i fotoreporterki opowiedzą o kulisach najważniejszych wydarzeń sportowych kiedyś i dziś. O tym jak fotografować sport, jak i czy nawiązywać relacje z bohaterami i bohaterkami zdjęć. Porozmawiamy o sprzęcie i specyfice tej konkretnej dziedziny fotografii. Przybliżymy najciekawsze zdjęcia i historie związane z pracą osób fotografujących sport. Maja Sokołowska — fotoreporterka sportowa i fotografka studyjna. W ciągu 20 lat pracy w magazynie ilustrowanym „Sportowiec” fotografowała ludzi sportu, ich rywalizację na boiskach i matach. Jej zdjęcia zdobyły uznanie Komisji Artystycznej Związku Polskich Artystów Fotografików, do którego należy od 1981 roku. W latach 90. otworzyła studio fotograficzne. Specjalizując się w aranżacji kwiatów, swoje prace sprzedawała na całym świecie. Obecnie fotografuje pejzaż, architekturę i ukochane psy. Uczestniczyła w wystawach fotograficznych w kraju i za granicą.

Tomasz Markowski — fotograf sportu od ponad 20 lat. Pierwsze kroki fotograficzne stawiał w „Czasie Krakowskim”, a od 1999 roku jest związany z „Przeglądem Sportowym”. W tym czasie fotografował największe wydarzenia sportowe na świecie, takie jak Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata w Narciarstwie, Mistrzostwa Świata w Kolarstwie, blisko 300 konkursów Pucharu Świata w Skokach i Biegach Narciarskich. Specjalizuje się w fotografowaniu skoków narciarskich i kolarstwa. W 2021 roku zajął 3 miejsce w kategorii „sport” World Press Photo, a w 2020 roku został uhonorowany Grand Prix Polskiego Konkursu Fotografii Sportowej.

Aleksandra Szmigiel — wielokrotnie nagradzana fotoreporterka, specjalizująca się w fotografii sportowej. Jest absolwentką Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracuje z renomowanymi agencjami fotograficznymi — Reuters oraz Reporter. Wielokrotnie akredytowana na najważniejsze imprezy lekkoatletyczne, takie jak Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy czy mityngi Diamentowej Ligi. W fotografii sportowej lubi szukać chwilę, szczegół i historie, których nie zauważyły inne osoby. Jest autorką projektu „(not) ordinary girl”, z którego powstała wystawa i został wydany kalendarz na 2019 rok. W przeszłości wyczynowo trenowała lekkoatletykę, biegi średnie oraz górskie. 

Rozmowę poprowadzi Justyna Dżbik-Kluge — dziennikarka radiowa i telewizyjna. Zajmuje się tematyką społeczną i kulturalną. Debiutowała w młodzieżowym programie Telewizji Polskiej „Rower Błażeja”. Była gospodynią magazynu kulturalnego TVP Warszawa „Qadrans Qltury”, pracowała w Polskim Radiu — w Czwórce i w Jedynce. Przez pięć lat była związana z Radiem ZET, gdzie prowadziła między innymi cotygodniową audycję „Halo ZET”. Od listopada 2021 roku w Radiu 357 prowadzi autorską audycję o literaturze „Książki. Lubię to!”.Wystawa „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” towarzyszy książce pod tym samym tytułem, którą wydaliśmy w czerwcu tego roku. Jest jednocześnie jej uzupełnieniem. Ekspozycję tworzy niemal 150 zdjęć trzynastu fotografek, w tym bohaterek książki: Anny Beaty Bohdziewicz, Anny Marii Brzezińskiej, Iwony Burdzanowskiej, Joanny Helander, Marzeny Hmielewicz, Anny Michalak-Pawłowskiej, Anny Musiałówny, Anny Pietuszko-Wdowińskiej, Agnieszki Sadowskiej i Mai Sokołowskiej oraz Anny Białej, Małgorzaty Kujawki i Anny Łoś.

W latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych te polskie fotografki często były jedynymi kobietami w męskich zespołach lub pracowały w pojedynkę. Od 30 września wspólnie z kuratorką Moniką Szewczyk-Wittek zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na wystawę, która przypomina ich historie i fotografie.