Program

  • spotkanie

Program

GRANICE | Drugie spotkanie w ramach cyklu

09.12.2021
godzina 18:00

GRANICE | Drugie spotkanie w ramach cyklu

09.12.2021
godzina 18:00

  • spotkanie
spotkanie  

Zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na kolejne spotkanie z cyklu „Granice”. W czasie pierwszej dyskusji zdefiniowaliśmy niezbędne zmiany oraz wyzwania związane z uchodźstwem i migracją do Europy. W drugim spotkaniu skupimy się na najnowszych wydarzeniach, które dzieją się przy polsko-białoruskiej granicy. Eksperci i ekspertki porozmawiają o strategii polskich władz w zarządzaniu kryzysem oraz działaniach, które powinny podejmować w przyszłości. Rozmowę poprowadzi Paulina Piasecka, dyrektorka Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas.

Wstęp wolny, jednak liczba miejsc jest ograniczona do 25 osób. Prosimy o zachowanie dystansu oraz zakrywanie nosa i ust.W rozmowie wezmą udział:
Marta Jaroszewicz — doktor nauk humanistycznych i adiunkt badawczy w Ośrodku Badań nad Migracjami (Uniwersytet Warszawski). Jest kierowniczką projektu „Sekurytyzacja (de-sekurytyzacja) migracji na przykładzie migracji z Ukrainy do Polski i migracji wewnętrznej na Ukrainie”. Wcześniej była badaczką w Ośrodku Studiów Wschodnich, gdzie pracowała na stanowisku głównej specjalistki, kierowniczki zespołu czy kierowniczki projektu. Od 2017 do 2019 roku była kierowniczką projektu EU-STRAT (The EU and Eastern Partnership Countries: An Inside-Out Analysis and Strategic Assesment), pracowała także w Międzynarodowej Organizacji Migracji (przedstawicielstwo w Kijowie) oraz w Komisji Europejskiej (Dyrektoriat Generalny ds. Sąsiedztwa). W pracy badawcze skupia się na związkach między migracją a bezpieczeństwem, wpływie aktorów zewnętrznych na polityki krajowe, politykach migracyjnych w krajach wschodniego sąsiedztwa Unii Europejskiej oraz na obszarze euroazjatyckim.

Wojciech Szewko — doktor nauk humanistycznych, ekspert Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas oraz prezes Fundacji Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju. Jest ekspertem do spraw dżihadu islamistycznego, terroryzmu międzynarodowego oraz stosunków międzynarodowych na Bliskim Wschodzie i w Azji. Był wykładowcą na Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Obrony Narodowej i Akademii Humanistycznej, a także ekspertem Narodowego Centrum Badań nad Bezpieczeństwem i prezesem Polsko-Chińskiej Fundacji Komunikacji i Współpracy. Był doradcą Prezesa Rady Ministrów i Szefa Urzędu Ministrów, a od 2003 do 204 roku wiceministrem nauki. W czasie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej za pośrednictwem Twittera prowadził stałą relację z wydarzeń.

Karolina Wierzbińska — absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej (Uniwersytet Warszawski) oraz studiów podyplomowych Współczesne Migracje Międzynarodowe w Ośrodku Badań nad Migracjami (Uniwersytet Warszawski). Od 2015 do 2018 roku była redaktorką naczelną w Grupie Wirtualna Polska, a od 4 lat pracuje jako Senior Content Managerka w branży farmaceutycznej. Jest aktywistką Grupy Granica, która udziela pomocy humanitarnej migrantkom i migrantom w obszarze przygranicznym.

Spotkanie poprowadzi Paulina Piasecka — doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, specjalistka w obszarze terroryzmu międzynarodowego i walki informacyjnej. Dyrektorka Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas w Warszawie oraz zastępczyni kierownika Instytutu Analizy Informacji Collegium Civitas. Pracowała jako główna specjalistka w Wydziale ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym przy MSWiA. Była redaktorką i współautorką publikacji z zakresu bezpieczeństwa publicznego.Granice to cykl spotkań, który powstaje dzięki współpracy Domu Spotkań z Historią i Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. Poświęcony jest kwestii uchodźstwa i migracji ekonomicznej do Europy w ostatniej dekadzie. Trwający na granicy polsko-białoruskiej kryzys migracyjny i humanitarny nie jest ani pierwszym, ani ostatnim we współczesnej Europie. W czasie sześciu spotkań będziemy analizować problemy i wyzwania, przed którymi stają instytucje państwowe, służby, organizacje pozarządowe, organizacje międzynarodowe, media oraz obywatele i obywatelki.