Program

  • wokół wystaw
  • spotkanie

Program

JEDYNE | Nieznane kulisy znanych wydarzeń, czyli jak fotoreporterki widzą świat | spotkanie

11.12.2021
godzina 17:00

JEDYNE | Nieznane kulisy znanych wydarzeń, czyli jak fotoreporterki widzą świat | spotkanie

11.12.2021
godzina 17:00

  • wokół wystaw
  • spotkanie
wokół wystaw spotkanie  

Nieznane zdjęcia, niepublikowane historie, postacie i wydarzenia, które miały znaczące wpływ na życie Polek i Polaków. Fotoreporterki, które dokumentowały zmieniającą się Polskę, miały okazję obserwować wydarzenia z innej, często bliższej perspektywy. Ich praca dawała możliwość kontaktu z postaciami z pierwszych stron gazet, rejestrowania emocji i sytuacji, które z różnych powodów nie zostały nigdy opublikowane. Co działo się za kulisami wydarzeń, które znamy z prasowych czołówek? Jakiej determinacji i trudnych wyborów wymaga bycie fotoreporterką? Na te pytania odpowiedzą fotografki, których zdjęcia można zobaczyć na wystawie „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”. Udział w rozmowie wezmą doświadczone fotoreporterki pracujące dla dużych tytułów prasowych i agencji — Anna Brzezińska oraz Iwona Burdzanowska. Zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na spotkanie, które poprowadzi pisarka i dziennikarka Aleksandra Boćkowska.

Wstęp wolny, jednak liczba miejsc w Domu Spotkań z Historią jest ograniczona do 25 osób. Prosimy o zachowanie dystansu oraz zakrywanie nosa i ust.Iwona Burdzanowska — po ukończeniu Policealnej Szkoły Fotograficznej w Zespole Szkół Fotograficznych w Warszawie zajęła się fotografia naukową, mikro i makrofotografią, rentgenografią i fotografią w promieniach UV w Zakładzie Mikrobiologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po dziesięciu latach zamieniła fotografię naukową na prasową, dołączając w 1991 roku do lubelskiego oddziału „Gazety Wyborczej”. W redakcji, z którą była związana do 2012 roku, pracowała jako fotoreporterka, kierowniczka działu fotograficznego, fotoedytorka i dziennikarka. Jej zdjęcia ukazywały się także w innych tytułach, na przykład „Polityce” i „Newsweeku”.

Anna Brzezińska — fotografka, fotoedytorka, kuratorka wystaw i członkini jury konkursów fotograficznych. Fotografią zajmuje się zawodowo od 1980 roku. Pierwsze zlecenia realizowała w „Kurierze Polskim”. W 1981 zaczęła fotografować dla „Tygodnika Solidarność”, a potem dla „Solidarność Rolników” i tygodnika „Za i Przeciw”. Jej zdjęcia były publikowane między innymi w „The New York Times”, „The Daily Telegraph”, „The Guardian”, „The Independent”, „Herald Tribune”, „Liberation”, „La Croix”.  W latach 1990–2004 związała się z dziennikiem „Rzeczpospolita”, gdzie była fotoreporterką i szefową działu fotograficznego. Od 2004 do 2017 była redaktorką naczelną i dyrektorką Redakcji Fotograficznej Polskiej Agencji Prasowej, później główną fotoedytorką w Domu Spotkań z Historią.

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Boćkowska — dziennikarka. Współpracuje z „Dwutygodnikem”, „Vogue” czy „Gazetą Wyborczą”. Jest autorka książek „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL” (2015), „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL” (2017) i „Można wybierać. 4 czerwca 1989” (2019).Wystawę „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” tworzy niemal 150 zdjęć trzynastu fotografek: Anny Beaty Bohdziewicz, Anny Marii Brzezińskiej, Iwony Burdzanowskiej, Joanny Helander, Marzeny Hmielewicz, Anny Michalak-Pawłowskiej, Anny Musiałówny, Anny Pietuszko-Wdowińskiej, Agnieszki Sadowskiej i Mai Sokołowskiej oraz Anny Białej, Małgorzaty Kujawki i Anny Łoś. W latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych te polskie fotografki często były jedynymi kobietami w męskich zespołach lub pracowały w pojedynkę. Od 30 września 2021 roku wspólnie z kuratorką Moniką Szewczyk-Wittek zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na wystawę, która przypomina ich historie i fotografie.