Program

  • wideo
  • online

Program

WIELE KULTUR, JEDNA PŁEĆ | Künnej Takaahaj | rozmowa | online

04.03.2022
godzina 20:00

WIELE KULTUR, JEDNA PŁEĆ | Künnej Takaahaj | rozmowa | online

04.03.2022
godzina 20:00

  • wideo
  • online
wideo online  

Osiem intymnych rozmów z kobietami — cudzoziemkami mieszkającymi w Warszawie. Niektóre z nich przeprowadziły się do Polski na stałe, inne pragną do swojego rodzinnego domu wrócić, gdy tylko będzie to możliwe. Póki co uczą się życia na nowo. Wraz z Fundacją Warszawa jest kobietą zapraszamy do obejrzenia ośmiu rozmów, w których Kinga Sochacka porozmawia z bohaterkami zarówno o podobieństwach i różnicach kulturowych, jak i po prostu ich życiu — za czym tęsknią i jak radzą sobie z emigracją. Z jakimi stereotypami muszą się na co dzień mierzyć i czym różni się ich funkcjonowanie od życia mam i babć. Bohaterką pierwszego odcinka jest Künnej Takaahaj, badaczka i popularyzatorka wiedzy na temat kultur rdzennych ludów Syberii. Emisja na YouTubie i Facebooku Domu Spotkań z Historią.W ramach cyklu „Wiele kultur, jedna płeć — intymny przewodnik po świecie kobiet” poruszymy wątki dotyczące różnic kulturowych — wychowywania chłopców i dziewczynek, modeli rodziny, podejścia do aborcji i związków homoseksualnych. Bohaterki opowiedzą też po prostu o sobie — o powodach przeprowadzki i pierwszych wrażenia po przyjeździe do Polski. O tym, za czym tęsknią, co jest dla nich trudne w życiu na emigracji i uchodźstwie, z jakimi stereotypami muszą się na co dzień mierzyć.

W pierwszym odcinku Kinga Sochacka porozmawia z Künnej Takaahaj z Republiki Sacha (Jakucja), która sama o sobie mówi: „jestem kobietą Sacha”. Szuka w innych kulturach podobieństw zamiast różnic. Nie widzi sensu porównywania losu narodów, a co dopiero ludzi. Dużo się śmieje. Uwielbia modę lat dwudziestych i trzydziestych. Nie lubi orientalizowania i gdy mówi się o niej „myśliwa” lub „szamanka”. Podkreśla, że w Syberii są cztery pory roku, a nie tylko zima. Angażuje się w projekty ekologiczne. Martwią ją zmiany klimatyczne i eksploatacja zasobów naturalnych. Uważa, że w każdej rdzennej jakuckiej rodzinie można znaleźć historię każdej cywilizacji. Czuje się hybrydą, jak mówi: „jestem swoja na Alasce, u Samów w Norwegii czy w rezerwacie Indian Nawaho”. Nigdy nie miała warkoczy.

Künnej Takaahaj przyjechała do Polski w 2008 roku za sprawą jakuckich prac polskiego zesłańca Wacława Sieroszewskiego. I została. Jest koordynatorka polsko-syberyjskiej grupy badawczej na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. Działa jako badaczka i popularyzatorka wiedzy na temat kultur rdzennych ludów Syberii. W 2017 roku obroniła po polsku pracę doktorską z wyróżnieniem.

W kolejnych rozmowach cyklu wezmą udział:
Galina Kazimirowskaya (Białoruś)
— dyrygentka Wolnego Chóru (Volny Chor),
Eri Mizutani (Japonia) — reżyserka i scenarzystka,
Wika Solonitsyna (Ukraina) — psycholożka i coach,
Senait Cieplińska (Erytrea) — założycielka Fundacji Adulis,
Gianna Benvenuto (Urugwaj) — aktorka związana z grupą Studium Teatralne.

Prowadzenie: Kinga Sochacka (Dom Spotkań z Historią, Fundacja Warszawa jest kobietą)
Realizacja: Robert Olszański
Produkcja: Sandra Sieluk, Kinga Sochacka