Program

  • wokół wystaw

Program

Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego | Oprowadzanie Jerzego S. Majewskiego

06.05.2022
godzina 18:00

Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego | Oprowadzanie Jerzego S. Majewskiego

06.05.2022
godzina 18:00

  • wokół wystaw
wokół wystaw  

Zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego”, które poprowadzi varsavianista Jerzy S. Majewski. Jak zapowiada: „Warszawa w obiektywie Czesława Olszewskiego to wyprawa w niemal idealną przeszłość warszawskiej architektury lat trzydziestych. Na zdjęciach Olszewskiego budynki — zarówno te, które przetrwały, jak i te, po których nie pozostał najmniejszy ślad — ożywają. Zachwycają swoim pięknem, w równym stopniu jak zachwyca kunszt samej fotografii Olszewskiego. Nikt tak jak on nie potrafił fotografować współczesnej, modernistycznej architektury warszawskiej. Współpracując z tak prestiżowymi miesięcznikami jak «Architektura i budownictwo» oraz «Arkady» dobrze znał środowisko warszawskich architektów i artystów. Sam stał się jego częścią, a jego zdjęcia — dziś często ikoniczne dla wielu twórców — stały się przepustką do wieczności”.

🎟 Wstęp wolny.
📌 Początek w arkadach Domu Bez Kantów przy Krakowskim Przedmieściu.Wystawa „Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego” jest pierwszą tak dużą prezentacją fotografii Czesława Olszewskiego. Tworzą ją zdjęcia z archiwów Instytutu Sztuki PAN w Warszawie, Muzeum Narodowego w Warszawie oraz Muzeum Warszawy, a także zbiorów prywatnych prof. Andrzeja Olszewskiego. Znalazły się na niej fotografie wykonane w Warszawie, Gdyni, Ciechocinku oraz Nowej Hucie — zarówno przedwojenne, jak i niepublikowane wcześniej zdjęcia powojenne. Pokazujemy budynki dobrze znane warszawiakom i warszawiankom — kamienicę Jana Wedla, charakterystyczny „dom pod żaglem” czy Prudential (obecnie Hotel Warszawa), a także spektakularne, ale nieistniejące już modernistyczne pawilony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Salon Polskiego Fiata czy Stadion Dziesięciolecia.

Jerzy S. Majewski — historyk sztuki i varsavianista. Publikuje w stołecznym dodatku do „Gazety Wyborczej” i miesięczniku „Architektura-Murator”. Jest autorem i współautorem kilkudziesięciu rozmaitych książek, w tym przewodników po Warszawie, Polsce i Pomorzu Gdańskim. Prowadzi blog „Miasta Rytm” poświęcony przede wszystkim Warszawie.