Program

  • spotkanie

Program

Charków 2022 | spotkanie z Verą Volchek, Oleną Apchel i Asią Tsisar

30.04.2022
godzina 16:00

Charków 2022 | spotkanie z Verą Volchek, Oleną Apchel i Asią Tsisar

30.04.2022
godzina 16:00

  • spotkanie
spotkanie  

Za sprawą barbarzyńskiej rosyjskiej agresji nazwy ukraińskich miast trafiły na pierwsze strony polskich i światowych serwisów informacyjnych. Jednak zwykle niewiele wiemy o historii tych miast, o ich mieszkańcach i mieszkankach, o rytmie codziennego życia, teraz brutalnie przerwanego. W pierwszym spotkaniu z cyklu przybliżającego ukraińskie miasta — poznamy Charków. To miasto w połnocno-wschodniej części państwa na początku 2021 roku zajmowało drugie miejsce wśród najludniejszych ukraińskich miast. Od końca lutego zmasowane ostrzały dokonywane przez wojska rosyjskie konsekwentnie niszczą je dzień za dniem.

Po spotkaniu (o godzinie 18:00) zapraszamy na koncert ukraińskich muzyczek — Alexandry Malackovskiej, Oleny Shevchenko-Mikhalovskiej i Kateryny Bezugly.O tym, jak wyglądało życie w Charkowie, o jego historii, wielokulturowości, życiu artystycznym opowiedzą Vera Volchek, fotografka i uczennica Władimira Ogłoblina — przedstawiciela charkowskiej szkoły fotograficznej, Olena Apchel, niezależna działaczka i reżyserka teatralna oraz Asia Tsisar, kuratorka i badaczka sztuki współczesnej. Spotkanie poprowadzi Urszula Urzędowska.

W trakcie spotkania obejrzymy także pokaz zdjęć z Charkowa — zarówno sprzed rosyjskiej agresji, jak i z życia w Charkowie teraz — autorstwa uczniów szkoły prowadzonej przez Władimira Ogłobina. Vera Volchek opowie także o charkowskiej szkole fotograficznej i jej przedstawicielach. Olena Apchel na pewno wspomni także o działających obecnie w Charkowie artystach i prowadzonych przez nich działaniach.

W muzyczną podróż z pomocą pianina i swoich głosów zabiorą:
Alexandra Malackovska
— kompozytorka, wokalistka, pianistka, aktorka i trenerka wokalna. Ukończyła Chersońską Szkołę Muzyczną Sadetovej. Absolwentka Konserwatorium w Charkowie i laureatka wielu międzynarodowych i krajowych konkursów i festiwali. Pisze muzykę do spektakli i filmów reżyserowanych przez Rosę Sarkisyan, Olenę Apchel, Irinę Tsypinę, Konstantina Vasyukova, Artema Vusika, Olena Avdeeva, Igora Parfenova czy Annę Onishchenko.

Olena Shevchenko-Mikhalovska — kompozytorka, autorka utworów instrumentalnych i wokalno-instrumentalnych, muzyki do teatru i kina. Urodziła się w Charkowie. W 2012 roku z wyróżnieniem ukończyła Uniwersytet Sztuki im. Iwana Kotlarewskiego jako kompozytorka i pianistka. W 2013 roku była stypendystką polskiego Ministra Kultury „Gaude Polonia” i od tamtego czasu mieszka w Polsce. Od 2019 roku jest członkinią Narodowego Związku Kompozytorów Ukrainy, a w 2020 roku uzyskała członkostwo w Kole Młodych Związku Kompozytorów Polski. Obroniła pracę doktorską pod kierownictwem profesora Zygmunta Krauzego i uzyskała tytuł doktora sztuki.

Kateryna Bezugla — wokalistka, nauczycielka śpiewu, założycielka pracowni „Free Vocal” i autorka tekstów piosenek. Absolwentka Państwowego Uniwersytetu Artystycznego w Charkowie w stopniu naukowym wokalistyki. Uczestniczka projektów kulturalnych w Charkowe i zwyciężczyni ukraińskich konkursów.