Program

  • wideo
  • online

Program

BLISKI NAM ŚWIAT | Rosja. Krajobraz po imperium? | spotkanie | online

19.05.2022
godzina 18:00

BLISKI NAM ŚWIAT | Rosja. Krajobraz po imperium? | spotkanie | online

19.05.2022
godzina 18:00

  • wideo
  • online
wideo online  

Cykl „Bliski nam świat” powraca! Zaczniemy od spotkania na temat Rosji i rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Tym razem gościem Pawła Średzińskiego będzie Jędrzej Morawiecki — pisarz, publicysta i reporter. W 2022 roku ukazały się dwie książki, które poświęcił Rosji — „Szuga. Krajobraz po imperium” oraz  „Ani żadnej wyspy. Rozmowy o Rosji i Ukrainie”. Jaką Rosję pokazał w tych publikacjach? Jak przedstawił jej mieszkańców i mieszkanki, a jak przywódców tego państwa? Co czeka ten kraj w najbliższej przyszłości? Czym dokładnie jest „rosyjska dusza” — termin, który stał się popularny wśród osób komentujących trwającą wojnę?

🎥 Emisja na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią oraz Facebooku Bliski nam świat.Jędrzej Morawiecki — doktor filologii słowiańskiej i socjologii. Pisarz, publicysta i reporter. Autor książek „Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie” (2010), „Głubinka. Reportaże z Polski” (2011) czy „Ojczyzna dobrej jakości. Reportaże z Białorusi” (2019). Adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 1998 publikował reportaże w „Tygodniku Powszechnym”, „Polityce” oraz „National Geographic”. Współpracował również z Polskim Radiem, Radiem Zet oraz Polską Sekcją Radia BBC. Obecnie publikuje w „Nowej Europie Wschodniej”, „Więzi” oraz periodyku reporterskim „Dziennikarze Wędrowni”, którego jest współzałożycielem. Laureat literackiej Nagrody im. Beaty Pawlak.

Spotkanie poprowadzi Paweł Średziński — twórca cyklu „Bliski nam świat”. Historyk, dziennikarz, politolog, doktor nauk humanistycznych. Autor i współautor książek m.in. „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”, „Kwame Nkrumah. Początki panafrykańskiej działalności”, „Co się stało z Mokpokpo Dravi”, „Afryka w Warszawie”, „Czy Afryka jest krajem?” i „Jak mówić polskim dzieciach o dzieciach Afryki?”. Laureat „Stołka Roku” Gazety Wyborczej. Publikował i publikuje na łamach m.in. „Więzi”, „OKO.press”, „Dzikiego życia” i „Nowej Konfederacji”. Jest współzałożycielem Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktorem serwisu Afryka.org.

„Bliski nam świat” to cykl spotkań poświęcony historii, która dzieje się współcześnie w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Afryce Północnej. Zaproszone osoby, znani dziennikarze, reportażystki i eksperci przybliżają genezę wydarzeń i opowiadają mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów.