Program

  • spacer

Program

Pieszo po Piechotkowie | spacer | zapisy

22.05.2022
godzina 13:00

Pieszo po Piechotkowie | spacer | zapisy

22.05.2022
godzina 13:00

  • spacer
spacer  

Dlaczego pewien lufcik o mało nie zawalił budowanego w Polsce socjalizmu? Jak mała cegła przyśpieszyła dużą budowę? Dlaczego muszla zmienia sukienki? Spacer szlakiem architektury Marii i Kazimierza Piechotków poprowadzą Anna Brzezińska-Czerska i Artur Wosz. Opowieść o innowacyjnych rozwiązaniach zastosowanych na bielańskim osiedlu będzie przeplatana wspomnieniami sąsiedzkich rozmów z Marią Piechotkową.

❗️ Obowiązują zapisy. Zgłoszenie zawierające imię, nazwisko i liczbę osób można przesłać na adres recepcja@dsh.waw.pl lub przekazać telefonicznie 22 255 05 00 w godzinach otwarcia Domu Spotkań z Historią.Piechotkowo to nieoficjalna, ale powszechnie używana i popularna nazwa osiedli na Bielanach. Pochodzi od nazwiska ich projektantów — Marii i Kazimierza Macieja Piechotków. Sama dzielnica nie tylko była miejscem pracy Piechotków, ale również ich życia. W 1954 wraz z dziećmi zamieszkali przy ulicy Lisowskiej, a od 1962 roku w jednorodzinnym domu przy Kleczewskiej na zaprojektowanym przez siebie osiedlu spółdzielczym. Zapraszamy na spacer po miejscu ich pracy i codzienności.

Spacer poprowadzą:
Anna Brzezińska-Czerska
— animatorka kultury. Popularyzuje plastyczne dziedzictwo powojenny Warszawy poprzez inicjację i realizację takich projektów jak „Muszla bielańska” czy „Neon story”. Na co dzień jest koordynatorką ZODIAKu Warszawskiego Pawilonu Architektury i trenerką prostego języka.

Artur Wosz — absolwent architektury i historii sztuki. Miłośnik architektury XX wieku. Od 2015 roku prowadzi Cuda krowskie, gdzie zajmuje się dokumentacją śląskiej architektury. Jest twórcą Chorzowskiego Szlaku Modernizmu. Prowadzi wycieczki architektoniczne zarówno piesze jak i rowerowe. Na co dzień pracuje w ZODIAKu Warszawskim Pawilonie Architektury.

Spacer jest kontynuacją cyklu rozpoczętego w 2021 roku. Zapraszamy wszystkich mieszkańców i mieszkanki Piechotkowa, oraz te osoby, którym Bielany nigdy nie były po drodze. Zanim wyruszycie z nami na spacer, zachęcamy do lektury książki „Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów”, którą można kupić w naszej księgarni online i stacjonarnie. To obowiązkowa pozycja dla wszystkich miłośników i miłośniczek architektury oraz zielonych Bielan.