W 2022 roku zakopiański biały miś kończy 100 lat. Dlaczego tak chętnie fotografujemy się z białym niedźwiedziem? Co jest w nim na tyle mitycznego, magicznego i uniwersalnego, że każda osoba chce mieć z nim zdjęcie? Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska podjęły się zbadania tego fenomenu. Poprzez media społecznościowe, prasę, radio, telewizję i pocztę pantoflową poprosiły o przesyłanie zdjęć z białym misiem z rodzinnych albumów. W odpowiedzi otrzymały ponad tysiąc fotografii, a najstarszą z nich wykonano na początku lat dwudziestych XX wieku. Zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na spotkanie z autorkami książki „Foto z misiem”.
Biały niedźwiedź pozował w Zakopanem na Krupówkach i Gubałówce, ale także na plaży w Juracie, na deptaku w Ciechocinku czy sopockim molo. Często towarzyszyły mu owczarki, które miały ocieplać wizerunek miśka. Różnorodność nadesłanych do Barbary Caillot i Aleksandry Karkowskiej fotografii zaskakuje i rozbawia. Biały miś stał się legendą, mitem, ikoną popkultury. Łączy wszystkie światy, przełamuje granice i bariery społeczne. Dzięki misiowi wszystkie osoby czują się równe.
Jak piszą autorki: „Może właśnie dziś, w tych niepewnych czasach, potrzebny jest nam miś obejmujący nas ramieniem? Nie groźny a potężny i silny władca zwierząt, do którego można się przytulić i pogłaskać. Poznajcie białego misia!”.