Program

  • online
  • spotkanie

Program

BLISKI NAM ŚWIAT | Białoruś po polsku | spotkanie | online

16.06.2022
godzina 18:00

BLISKI NAM ŚWIAT | Białoruś po polsku | spotkanie | online

16.06.2022
godzina 18:00

  • online
  • spotkanie
online spotkanie  

Tym razem gościem Pawła Średzińskiego będzie Tomasz Sulima — dziennikarz, etnograf, działacz białoruskiej mniejszości i radny w Bielsku Podlaskim. Opowie o życiu społeczności, dla której polską ojczyzną od wieków jest Białostocczyzna. Mimo że w białoruskich wsiach zostają głównie starsi mieszkańcy i mieszkanki, przez co te miejsca mogą wydawać się porzucone, to wśród młodego pokolenia pojawiają się aktywnie działające osoby, które dbają o umacnianie tożsamości swojego narodu. 

Kim są polscy Białorusini i Białorusinki w XXI wieku? Jakie mają oczekiwania i jak wygląda ich codzienność? Jak postrzegają to, co dzieje się w Białorusi pod rządami Aleksandra Łukaszenki? Jak reagują na kryzys przygraniczny, który sprawi, że między państwami powstanie mur? Jaki wpływ na Białoruś ma wojna w Ukrainie? Dlaczego białoruskie ochotniczki i ochotnicy, którzy walczą po stronie Ukrainy, przysięgają na Tadeusza Kościuszkę?

🎥 Emisja na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią oraz Facebooku Bliski nam świat.Tomasz Sulima — dziennikarz, etnograf, działacz białoruskiej mniejszości i radny w Bielsku Podlaskim. W Krywiatyczach, z których pochodzi jego rodzina, ustawił krzyż poświęcony ludności wygnanej w czasie I wojny światowej. Wcześniej w Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach współorganizował inscenizację historyczną bitwy o Bielsk i wyjazdu w bieżeństwo (przesiedlenie). Z grupą skupioną wokół Muzeum młodzieży pracował nad wydaniem „Bieżeńskiej Gazety”, za którą otrzymali II nagrodę w konkursie „Jestem, bo wrócili. Przywracanie pamięci w setną rocznicę bieżeństwa”. Pisze o historii podlaskich Białorusinkach i Białorusinach oraz ich wpływie na dzisiejsze Podlasie. Relacjonował protesty w Białorusi, a obecnie relacjonuje wojnę w Ukrainie.

Spotkanie poprowadzi Paweł Średziński — twórca cyklu „Bliski nam świat”. Historyk, dziennikarz, politolog, doktor nauk humanistycznych. Autor i współautor książek m.in. „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”, „Kwame Nkrumah. Początki panafrykańskiej działalności”, „Co się stało z Mokpokpo Dravi”, „Afryka w Warszawie”, „Czy Afryka jest krajem?” i „Jak mówić polskim dzieciach o dzieciach Afryki?”. Laureat „Stołka Roku” Gazety Wyborczej. Publikował i publikuje na łamach m.in. „Więzi”, „OKO.press”, „Dzikiego życia” i „Nowej Konfederacji”. Jest współzałożycielem Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktorem serwisu Afryka.org.

„Bliski nam świat” to cykl spotkań poświęcony historii, która dzieje się współcześnie w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Afryce Północnej. Zaproszone osoby, znani dziennikarze, reportażystki i eksperci przybliżają genezę wydarzeń i opowiadają mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów.