Program

  • spacer

Program

Warszawa Mirona Białoszewskiego | spacer | zapisy

03.07.2022
godzina 13:00

Warszawa Mirona Białoszewskiego | spacer | zapisy

03.07.2022
godzina 13:00

  • spacer
spacer  

Gdzie jest dreptak Mirona, a gdzie Chamowo? Kogo nazywano Cycusiem? Gdzie radziły sobie córy Koryntu, udając intelektualistki? W niedzielę, 3 lipca,  zapraszamy na pełen anegdot spacer po Warszawie Mirona Białoszewskiego, który poprowadzi Marta Gawryluk. 

❗️ Obowiązują zapisy. Zgłoszenie zawierające datę wydarzenia, imię, nazwisko i liczbę osób można przesłać na adres recepcja@dsh.waw.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu +48 22 255 05 00 w godzinach otwarcia Domu Spotkań z Historią. Mieszkał na Woli, na Starym Mieście, w Śródmieściu, na Saskiej Kępie. Na ochockiej Tarczyńskiej współtworzył eksperymentalny Teatr na Tarczyńskiej, później, w swoim mieszkaniu na pl. Dąbrowskiego 7 – Teatr Osobny. Miron Białoszewski – twórca niezliczonych wierszy, dramatopisarz i prozaik, autor „Pamiętnika z powstania warszawskiego”. On sam i jego twórczość niezmiennie z Warszawą były związane, dlatego – w związku przypadającą w tym roku setna rocznicą urodzin artysty – Rada m.st. Warszawy ogłosiła rok 2022 rokiem Mirona Białoszewskiego.

Z tej okazji zapraszamy na spacer po Warszawie Mirona Białoszewskiego – tej, która wciąż jest, z realnymi domami, kamienicami i ulicami oraz tej, której już nie ma, pozostała jedynie we wspomnieniach i jego twórczości. Opowiemy m.in. o cyrkach, kinach i duchu kulawej Mani oraz miejscach związnych z Białoszewskim.

Marta Gawryluk — licencjonowana przewodniczka, dyplomowana varsavianistka, współprowadząca Kierunkowy 22. Jak sama mówi, zgłębianie tajemnic miejskich to jej pasja. Jest autorką spacerów dla mam z małymi dziećmi w wózkach. Oprowadza po wszystkich dzielnicach Warszawy pod hasłem „Parada dzidziusiów”. Organizuje nocne zwiedzania z wykorzystaniem projektora do wyświetlania zdjęć i filmów. Oprowadza i organizuje gry miejskie na rolkach. Wszystko to robi jako Przewodnik po Warszawie →