Program

  • film
  • spotkanie

Program

Opór (2021, 26 min) | pokaz filmu

10.07.2022
godzina 18:00

Opór (2021, 26 min) | pokaz filmu

10.07.2022
godzina 18:00

  • film
  • spotkanie
film spotkanie  

Pokaz krótkometrażowego dokumentu o dwóch tragediach, które dotknęły Armenię w 2020 roku – pandemii COVID-19 i wojnie o Górski Karabach. Po seansie odbędzie się spotkanie z twórcami filmu. Z reżyserem Armanem Yeritsyanem i kompozytorem Mikayelem Nshanyanem porozmawia dr Vahram Mkhitaryan. Pokazowi towarzyszyć będzie prezentacja prac fotografa Arega Balayana.

„Opór” to artystyczna próba opowiedzenia o 44-dniowej wojnie i pandemii COVID-19. Pozornie sprzeczne zdarzenia w metaforyczny sposób odbijają się w historii wielowiekowych rękopisów, które zachowały się w Instytucie Starożytnych Manuskryptów im. Mesropa Masztoca (Matenadaran) w Erywaniu. Przez wieki rękopisy były atakowane przez wrogów, ewakuowane, przewożone, ale też chorowały na zakaźne choroby grzybiczne.Pokazowi filmu będzie towarzyszyć pokaz prac zatytułowanych „Jestem” autorstwa Arega Balayana. To osobista refleksja z zeszłorocznej, już czwartej dla Arega, wojny w Górskim Karabachu, w której brał udział jako fotoreporter. Jak mówi sam autor: „Ta była czwarta z kolei. Tym razem inna niż poprzednie. Tym razem będąc w środku, mogłem zobaczyć z zewnątrz to, co działo się ze mną, uwolniłem się… Kiedy ludzie pisali albo dzwonili i pytali, jak się mam, odpowiadałem, że JESTEM. I tak naprawdę był to jedyny trafny opis, który w pełni odpowiadał temu uczuciu bycia w tym czasie i w tej przestrzeni. (...)”.

Arman Yeritsyan – absolwent Wydziału Reżyserii Filmów Fabularnych Uniwersytetu Pedagogicznego w Erywaniu, reżyser filmów, reklam społecznych i nagradzanych dokumentów: „Pod gołym niebem” i „Cześć Felini”. Pracował w studiu filmowym „Monarch Films”, „Internews Armenia”, współpracował z wieloma stacjami telewizyjnymi w Armenii i Rosji. Prowadził szereg warsztatów i kursów mistrzowskich dotyczących filmu dokumentalnego i dziennikarstwa telewizyjnego na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym, WGIK, Internews Russia, Południowokaukaskim Forum Młodych Filmowców Dokumentalnych, w Państwowym Instytucie Teatru i Kina w Erywaniu. W latach 2007–2015 współpracował ze Studiem Filmów Dokumentalnych Bars Media, gdzie wyreżyserował kilka filmów dokumentalnych wyprodukowanych w międzynarodowej koprodukcji, są to  „Ostatni w Armenii tancerz na linie” (koprodukcja z NHK, ITVS, YLE, SVT i TVP), „Donkeymentary” (koprodukcja z ARTE France), „15 Young by Young: Kings for Sale” (koprodukcja z ARTE France, Avantis Promo), „One, Two, Three” (koprodukcja z Niemcami i Norwegią).

Mikayel Nshanyan – młody ormiański piosenkarz i kompozytor. Studiował na Erewańskim Państwowym Uniwersytecie (YSU) na wydziale stosunków międzynarodowych, ma tytuł magistra politologii. Jest solistą w „Centrum Kultury im. Charlesa Aznavoura” na Uniwersytecie Państwowym w Erywaniu (YSU). Wykonuje utwory w wielu gatunkach muzycznych, takich jak pop, jazz, folk rock, metal, country, R&B, śpiew klasyczny. Mikayel był liderem zespołu muzycznego „Historia”, wokalistą i pianistą.  Współpracował ze studiem „Asatid Records”, „Jams Studio”, „H & A Records”, nagrał kilka oryginalnych teledysków, takich jak „On the Other Side” (2018), „Feels like this!” (2019), „Lost Love” (2019), „On & Off” (2021). W latach 2020–2021, w ramach współpracy z „Yerits Production”, skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu dokumentalnego „Resistance” w reżyserii Armana Yeritsyana. Mikayel interesuje się również kulturą japońską i polityką międzynarodową krajów azjatyckich.

Areg Balayan (ur. w 1980) – ormiański fotograf i ilustrator. Jego fotoreportaż „MOB. Widziane od środka” zdobył m.in. pierwszą nagrodę w międzynarodowym konkursie Direct Look oraz w Aurora Photo Competition, gdzie jury przewodniczył John Stanmeyer. Prace Balayana dla agencji PAN były wykorzystywane m.in przez Reutersa, Al Jazeerę czy „Daily Mail”.

Współorganizatorami wydarzenia są: Fundacja Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich, Związek Ormiański w Gdańsku, Fundacja Mlecznego Brata. 

Patronat na spotkaniem objęła Ambasada Armenii w Polsce.