Program

  • warsztaty
  • dla dzieci
  • dla rodzin

Program

PRZYSTAŃ | By ludzie się radowali: warsztaty malarskie | dla dzieci i dorosłych

21.07.2022
godzina 10:30 - 12:30

PRZYSTAŃ | By ludzie się radowali: warsztaty malarskie | dla dzieci i dorosłych

21.07.2022
godzina 10:30 - 12:30

  • warsztaty
  • dla dzieci
  • dla rodzin
warsztaty dla dzieci dla rodzin  

Czy byk może być niebieski, a lew może leżeć w łóżku? Na obrazach Marii Prymaczenko wszystko jest możliwe. Zapraszamy na integracyjne polsko-ukraińskie warsztaty malarskie inspirowane twórczością tej ukraińskiej artystki. Zajęcia przeznaczone są dla osób powyżej 6. roku życia. Malujemy w każdy wakacyjny czwartek w godz. 10:30–12:30.

♦ Читайте українською →


Uczestnicy i uczestniczki poznają sylwetkę malarki, która prawie całe życie mieszkała i tworzyła we wsi Bołotnia w obwodzie kijowskim, a jej prace podbiły Paryż, Londyn, Montreal i Pragę. Następnie stworzą niepowtarzalne kreacje, czerpiąc z własnej wyobraźni oraz z przesyconych miłością do świata i ludzi obrazów malarki. Celem warsztatów jest wyrażenie siebie i swoich emocji bez ograniczania się do kanonów, tradycji i zasad. Zajęcia poprowadzi Anna Gorditsa w asyście Aleksandry Iwakiny.

Maria Prymaczenko (1909–1997)
Malarka ludowa, przedstawicielka sztuki naiwnej. Zajmowała się też rysunkiem, haftem oraz malarstwem na ceramice. Stworzyła własny, tajemniczy i magiczny świat, malując obrazy osadzone w ukraińskiej estetyce. Czerpała mocno z własnej wyobraźni, również gdy malowała zwierzęta. Gdy studiowała w Kijowie w latach 30., koledzy radzili jej, by nie odwiedzała zoo i nie „zakłócała dzikiej wyobraźni”. Prawdziwe egzotyczne zwierzęta zobaczyła znacznie później, w cyrku. Motywem przewodnim jej twórczości była walka dobra ze złem. O swojej pracy mówiła: „Maluję słoneczniki, bo kocham ludzi! Tworzę dla radości, dla szczęścia ludzi, aby wszystkie narody się kochały, aby żyły jak kwiaty na całej ziemi!”. Nazwa warsztatów to również tytuł cyklu obrazów jej autorstwa.

Anna Gorditsa – absolwentka Akademii Sztuki Dekoracyjnej i Stosowanej w Kijowie. Studiowała na wydziale projektowania graficznego. Uczyła malowania ikon i witrażu w pracowni malarstwa ikon na Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Uczestniczka wielu wystaw i plenerów.

Aleksandra Iwakina – pochodzi z Kijowa, gdzie studiuje stosunki międzynarodowe na Akademii Kijowsko-Mohylańskiej. Pracowała jako nauczycielka w szkole dla dzieci w klasach 1–5 oraz na obozach dziecięcych. Prowadziła kursy mistrzowskie dla dzieci.Warsztaty organizujemy w ramach PRZYSTANI. To program działań na rzecz uchodźców i migrantów oraz przestrzeń, w której można spędzić spokojnie czas. Chcemy, żeby Dom Spotkań z Historią był miejscem otwartym i wielokulturowym, dla dzieci i dorosłych. Dowiedz się więcej →