Program

  • cykle
  • spotkanie
  • online

Program

BLISKI NAM ŚWIAT | Suwalszczyzna po litewsku | online

21.07.2022
godzina 18:00

BLISKI NAM ŚWIAT | Suwalszczyzna po litewsku | online

21.07.2022
godzina 18:00

  • cykle
  • spotkanie
  • online
cykle spotkanie online  

W ramach kolejnego wakacyjnego odcinka cyklu odwiedzimy litewską społeczność z Puńska i miejsca związane z jej kulturą. Paweł Średziński porozmawia o litewskiej Suwalszczyźnie z Jolantą Malinowską-Wiaktor, która jest przewodniczącą Wspólnoty Litwinów w Polsce.

🎥 Emisja na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią oraz Facebooku Bliski nam świat.Litwini od wieków współtworzyli historię Europy środkowo-wschodniej. Ich obecność jest wciąż możliwa do wychwycenia w nazwach miejscowości, w których dziś nie spotkamy osób utożsamiających się z Litwą. Zwartą społeczność tworzą na Suwalszczyźnie, a centrum ich życia społecznego i kulturalnego stanowi Puńsk. Tam działa dom litewski, litewskie szkolnictwo, a mieszkańcy Puńska posługują się językiem litewskim. W ramach spotkania  zapytamy o litewską przeszłość, tożsamość i postrzeganie świata, który zmienia się na naszych oczach. Dziś polsko-litewska granica jest tylko linią na mapie i możemy ją swobodnie przekraczać. Czy zatem więcej nas łączy niż dzieli? 

Jolanta Malinowska-Wiaktor – pochodzi z Puńska, w którym mieszka i działa. Jest przewodniczącą Wspólnoty Litwinów w Polsce, reżyserką, podtrzymuje tradycję lokalnych teatrów i promuje kulturę litewską.

Spotkanie poprowadzi Paweł Średziński – twórca cyklu „Bliski nam świat”. Historyk, dziennikarz, politolog, doktor nauk humanistycznych. Autor i współautor książek m.in. „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”, „Kwame Nkrumah. Początki panafrykańskiej działalności”, „Co się stało z Mokpokpo Dravi”, „Afryka w Warszawie”, „Czy Afryka jest krajem?” i „Jak mówić polskim dzieciach o dzieciach Afryki?”. Laureat „Stołka Roku” Gazety Wyborczej. Publikował i publikuje na łamach m.in. „Więzi”, „OKO.press”, „Dzikiego życia” i „Nowej Konfederacji”. Jest współzałożycielem Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktorem serwisu Afryka.org.

„Bliski nam świat” to cykl spotkań poświęcony historii, która dzieje się współcześnie w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Afryce Północnej. Zaproszone osoby, znani dziennikarze, reportażystki i eksperci przybliżają genezę wydarzeń i opowiadają mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów.