Warszawa widziana oczami Czesława Olszewskiego zachwyca formami, przestrzenią i niuansami wydobywanymi w czarno-białych zdjęciach. Jak współcześnie wyglądają fotografowane przez niego miejsca i budynki? Zapraszamy na spacer towarzyszący wystawie „Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego”, który poprowadzi dziennikarka i varsavianistka Hanka Warszawianka. Wspólnie poszukamy odpowiedzi na pytania o to, jaka brawurowa akcja miała miejsce w jednym z fotografowanych przez Czesława Olszewskiego gmachów. Porozmawiamy o tym, czym wyróżniał się warszawski modernizm, czy cegła może nie być nudna i co zostało z modernizmu na Powiślu. W drogę ruszymy z aplikacją Wasza Warszawa, w której można znaleźć lokalizacje, kalendarium, biogramy i zdjęcia związane z modernistyczną Warszawą.
❗️ Obowiązują zapisy. Zgłoszenie zawierające datę wydarzenia, imię, nazwisko i liczbę osób można przesłać na adres recepcja@dsh.waw.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu +48 22 255 05 00 w godzinach otwarcia Domu Spotkań z Historią.
Salon Polskiego Fiata przy ulicy Królewskiej, Warszawa. Architekt Edward Seydenbeuthel. Fot. Czesław Olszewski/Instytut Sztuki PAN
Wystawa „Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego”
Czesław Olszewski (1894‒1969) to jeden z najwybitniejszych polskich fotografów architektury. Na kilku tysiącach negatywów utrwalił modernizujące się w latach trzydziestych XX wieku państwo i jego odbudowę po II wojnie światowej. Fotografował gmachy ministerstw i urzędów pocztowych, szkoły i szpitale, spółdzielcze osiedla mieszkaniowe i luksusowe kamienice czynszowe. Jego zdjęcia są zarówno cennym źródłem historycznym, jak i zachwycają ze względów artystycznych. Wypracował styl i technikę, które budzą uznanie także współcześnie. Do 25 września zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na wystawę jego fotografii.
Więcej o wystawie →
Aplikacja Wasza Warszawa
Bezpłatna aplikacja łączy najlepsze cechy przewodnika i vademecum historycznego. Dzięki bogactwu źródeł i ciekawostek historycznych pozwala na nowo odkryć mniej i bardziej zapomnianą codzienność mieszkańców i mieszkanek stolicy. Zdjęcia, nagrania filmowe i dźwiękowe, dokumenty oraz inne świadectwa prowadzą przez współczesną Warszawę i przybliżają pasjonującą historię miasta. Niedawno dodaliśmy nowe materiały o modernistycznej architekturze i fotografiach Czesława Olszewskiego. W kwietniu pojawią się także informacje w języku ukraińskim — z lokalizacjami instytucji kultury, punktów informacyjnych czy miejsc pomocowych.
Aplikację można pobrać tutaj →