W ramach ostatniego spaceru z cyklu „Warszawa zapamiętana” poznamy Saską Kępę dzięki wspomnieniom jej mieszkańca, Jana Kossakowskiego, które pochodzą ze zbiorów Ośrodka KARTA. Zaczynamy o godzinie 16:00 na rondzie Waszyngtona przy ulicy Francuskiej. Spacer poprowadzi Maria Pawlak.

W latach 30. XX wieku na Saskiej Kępie z sukcesem wcielano w życie ideę „miasta ogrodu”. Dawne łąki i nieużytki, przez stulecia wykorzystywane jako tereny rekreacyjne, dawały pole do popisu dla planistów, inwestorów i architektów. Na nowo wytyczonych ulicach zaczęły się pojawiać modernistyczne wille i kamienice – Saska Kępa przyciągała wielu przedsiębiorców, przedstawicieli zamożnej klasy średniej i artystów.
Dom dla swojej rodziny wzniósł tu m.in. ojciec Jana Kossakowskiego, dyrektor polskiej filii niemieckiej firmy Osram GmbH. Saską Kępę z tamtych czasów poznamy właśnie dzięki wspomnieniom pana Jana. Dowiemy się, gdzie była pierwsza poczta, pierwsza szkoła podstawowa oraz która z willi zagrała w przedwojennym hicie – „Czarnej perle” z Eugeniuszem Bodo w roli głównej.
Jan Kossakowski. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Ośrodka KARTA.
„Warszawa zapamiętana” to cykl wakacyjnych spacerów, którego celem jest przybliżenie historii Warszawy na podstawie wspomnień i opowieści jej najstarszych mieszkanek i mieszkańców. W trakcie spacerów pokażemy fotografie z domowych albumów i odtworzymy relacje związane z tematami wycieczek. Pochodzą one z
Archiwum Historii Mówionej i można je znaleźć
na tej mapie. W ramach tegorocznego cyklu zapraszamy do udziału w czterech spacerach — zawsze w soboty o godzinie 16:00.
Maria Pawlak –
absolwentka Instytutu Historii na Uniwersytecie Warszawskim i przewodniczka miejska po Warszawie. Edukatorka pracująca z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jako autorka programów edukacyjnych i trenerka współpracuje z wieloma organizacjami zajmującymi się edukacją nieformalną. Pracuje w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w Dziale Edukacji, gdzie koordynuje program edukacyjny dla szkół i przedszkoli. Współzałożycielka projektu
WAWstep.