Program

  • cykle
  • spacer

Program

WARSZAWA ZAPAMIĘTANA | Saska Kępa we wspomnieniach Jana Kossakowskiego | spacer

27.08.2022
godzina 16:00

WARSZAWA ZAPAMIĘTANA | Saska Kępa we wspomnieniach Jana Kossakowskiego | spacer

27.08.2022
godzina 16:00

  • cykle
  • spacer
cykle spacer  

W ramach ostatniego spaceru z cyklu „Warszawa zapamiętana” poznamy Saską Kępę dzięki wspomnieniom jej mieszkańca, Jana Kossakowskiego, które pochodzą ze zbiorów Ośrodka KARTA. Zaczynamy o godzinie 16:00 na rondzie Waszyngtona przy ulicy Francuskiej. Spacer poprowadzi Maria Pawlak.W latach 30. XX wieku na Saskiej Kępie z sukcesem wcielano w życie ideę „miasta ogrodu”. Dawne łąki i nieużytki, przez stulecia wykorzystywane jako tereny rekreacyjne, dawały pole do popisu dla planistów, inwestorów i architektów. Na nowo wytyczonych ulicach zaczęły się pojawiać modernistyczne wille i kamienice – Saska Kępa przyciągała wielu przedsiębiorców, przedstawicieli zamożnej klasy średniej i artystów.

Dom dla swojej rodziny wzniósł tu m.in. ojciec Jana Kossakowskiego, dyrektor polskiej filii niemieckiej firmy Osram GmbH. Saską Kępę z tamtych czasów poznamy właśnie dzięki wspomnieniom pana Jana. Dowiemy się, gdzie była pierwsza poczta, pierwsza szkoła podstawowa oraz która z willi zagrała w przedwojennym hicie – „Czarnej perle” z Eugeniuszem Bodo w roli głównej.

Jan Kossakowski. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Ośrodka KARTA.

Jan Kossakowski. Zdjęcie pochodzi ze zbiorów Ośrodka KARTA.

„Warszawa zapamiętana” to cykl wakacyjnych spacerów, którego celem jest przybliżenie historii Warszawy na podstawie wspomnień i opowieści jej najstarszych mieszkanek i mieszkańców. W trakcie spacerów pokażemy fotografie z domowych albumów i odtworzymy relacje związane z tematami wycieczek. Pochodzą one z Archiwum Historii Mówionej i można je znaleźć na tej mapie. W ramach tegorocznego cyklu zapraszamy do udziału w czterech spacerach — zawsze w soboty o godzinie 16:00.

Maria Pawlak  absolwentka Instytutu Historii na Uniwersytecie Warszawskim i przewodniczka miejska po Warszawie. Edukatorka pracująca z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jako autorka programów edukacyjnych i trenerka współpracuje z wieloma organizacjami zajmującymi się edukacją nieformalną. Pracuje w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku w Dziale Edukacji, gdzie koordynuje program edukacyjny dla szkół i przedszkoli. Współzałożycielka projektu WAWstep.