Program

  • inne

Program

To i to. Białoszewski 1922 – 2022

26.08.2022
godzina 19:00

To i to. Białoszewski 1922 – 2022

26.08.2022
godzina 19:00

  • inne
inne  

W ramach warszawskiego Roku Mirona Białoszewskiego zapraszamy na spotkanie z jego twórczością. Wybrane teksty zaprezentują na scenie artyści reperezentujący różne dziedziny sztuki. Za reżyserię odpowiada Hanna Klepacka. Wstęp wolny!„Dążę do tego, żeby to, co pisane, było zapisaniem mówionego. I żeby pisanie nie zjadło mówienia. To, co jest warte z języka mówionego, to się zapisuje. A to z napisanego – jest potem mówione na głos. Zawsze uważałem poezję za coś do czytania na głos (...) Poezja osiąga swoje pełne bycie, gdy jest mówiona na głos” – pisał Miron Białoszewski w „Mówieniu o pisaniu”.

Białoszewski uważał za „straszne” pisanie wyłącznie z przyczyn negatywnie egzystencjalnych – miłości, cierpienia, odrzucenia, strachu. Poszukiwanie formy dla codzienności, czy prostego i skromnego odczuwania było dla niego zadaniem o wiele trudniejszym i bardziej fascynującym. Przestrzenie muzycznej formy służyły mu jako te, w których znajdował siłę i motywację do pracy w utrwalaniu niezwykłości. Dostrzegał ją w spacerach po centralnych dzielnicach stolicy, w sprawdzaniu tego, jak zmienia się otoczenie i upewnianiu się „czy Agrykola zbrzydła czy też było to jego przywidzenie złego nastroju”.

Wybór fragmentów próz i nie najpopularniejszych form poetyckich pozwoli na świeże spotkanie z tą twórczością, jak i na wysłuchanie opowieści o codzienności, której często nawet nie zauważamy. I takich chwil, form muzycznych, przestrzennych i wizualnych będą szukać artyści, by odwiedzić specyficzny świat Białoszewskiego. Pamiętając o tym, że „Poezja osiąga swoje pełne bycie, gdy jest mówiona na głos” – jak twierdził Białoszewski – spotkamy się z jego tekstami wymawianymi, wyśpiewanymi, słyszanymi.

Jak zapowiada Hanka Klepacka (reżyseria): „Aby stworzyć, dla tych słów możliwie pełną przestrzeń zaprosiłam artystów wypowiadających się w różnych dziedzinach sztuki. Wystąpią: Ryszard Lubieniecki (portatyw), Wojtek Makowski (gitara), Jakub Leonard Rutkowski (instrumenty perkusyjne), Michał Pabian (dramaturg), Dawid Rafalski (drag queen), Mirosław Chudy (obraz/plakat), Kuba Garścia (instalacje, video, scenografia). Zapraszam do wspólnego pobycia w codzienności Białoszwskiego, ta codzienność przy bezpośrednim spotkaniu staje się magiczna i porywająca, czego mam nadzieję wspólnie doświadczymy”.

Partnerem wydarzenia i wydawcą wszystkich tekstów wykorzystanych przez artystów jest Państwowy Instytut Wydawniczy.

Całość nagłaśnia studio „BazaRec” mające swoją siedzibę na ul. Freta 39 (siedziba Fundacji PRZEŚWIT w Warszawie).

Hanna Klepacka – aktorka, reżyserka i performerka ze skłonnością do działań muzycznych. Znana szerokiej publiczności z małego ekranu („Skazana” „Kiepscy”, „Brzydula”, „Barwy szczęścia”). Nie związana na stałe z żadnym teatrem. Należy do grupy artystycznej Neonasi. Bierze czynny udział w działalności społeczności fundacji Prześwit. Związana ze studiem BazaRec na Nowym Mieście w Warszawie, gdzie łączą się działania artystów z różnych dziedzin sztuki. Prowadzi autorski kanał na Youtube →

Ryszard Lubieniecki – kompozytor, muzykolog i instrumentalista. Absolwent Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasach kompozycji i akordeonu. Obecnie jest doktorantem w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie zajmuje się głównie twórczością muzyczną XIV i XV wieku. Wykonuje muzykę współczesną i dawną (na akordeonie i portatywie organowym). Pasjonują go również koncerty improwizowane, podczas których spotyka się z innymi instrumentalistami, aby wspólnie penetrować nowe przestrzenie muzyczne. 
Kanał na Soundcloud →
Kanał na Youtube →

Wojtek Makowski  muzyk, kompozytor, tekściarz, performer. Absolwent wydziału kompozycji na HERTS University. W poezji ściennej posługujący się pseudonimem Janusz Brzechwa. Jako gitarzysta współpracował m.in. z zespołem Skubas, Ballady i Romanse. Założyciel muzyczno-rowerowego gangu; GRUZ GANG i zespołu TRIO MAKU (laureat Jazz Jantar). Wielbiciel jazzu, improwizacji, szybkiej akcji i niewidzialnej interakcji. Związany ze społecznością Fundacji Prześwit oraz studiem BazaRec w Warszawie.
TRIO MAKU na bandcamp →
GRUZ GANG na YouTube →

Jakub Leonard Rutkowski – perkusista, kompozytor, improwizator. Ma na swoim koncie wydanych ponad 40 albumów w różnych gatunkach muzycznych, takich jak, jazz, rock, pop, punk, blues, muzyka filmowa, teatralna. Współpracował m.in. z Nucleon, Pulsarus, Maleńczuk, Kiniorski, Tymański, Limboski, Homo Twist, Rotary, Max Klezmer Band, Püdelsi, Kolaboranci, Krzyki, Yuri Gucci Eterovic, Gralak, Duży, Korecki, Mazolewski, Waglewski, Rachoń, Andrzej Sawik, Marek Kazana, Big Band Szczecin. Jako muzyk brał również udział w spektaklach teatralnych na deskach teatrów w Legnicy, Wrocławiu, Warszawie, Szczecinie, Krakowie, Katowicach.

Dawid Rafalski – polski aktor teatralny, marzyciel i idealista. Od pięciu lat mieszka poza granicami Polski. Pod pseudonimem Mia More uprawia performatywną sztuką queerową. W swojej działalności lubi ryzyko i kontrowersje.

Michał Pabian – dramaturg i scenarzysta, twórca adaptacji teatralnych, czytań performatywnych, specjalista od techniki mówienia wierszem.

Mirosław Chudy – studiował na ASP we Wrocławiu w pracowni prof. Konrada Jarodzkiego. Następnie wyemigrował do Grecji, gdzie studiował w pracowni Janisa Kunelisa. Kolejne etapy emigracji to: Toronto, Chicago i Miami. Tymczasowo od 2 lat przebywa w Polsce. Swoje prace nazywa „reportażami rzeczywistosci”. Wspólpracuje z grupa 66P. Wraz z artystami z różnych dziedzin tworzy grupę Neonasi. Swoje prace pokazywał w galeriach na wszystkich kontynentach. Dla projektu „To i to. Białoszewski 1922 – 2022” stworzył oryginalny plakat, który jest jednocześnie obrazem.

Kuba Garścia – Jedyny w swoim rodzaju twórca, jedynej takiej, wielowymiarowej galerii K105K. Alternatywny kurator. Specjalista do spraw modyfikowania obrazów, obiektów, zjawisk ekranowych, vfx, instalacji czy projekcji. Poszerza ich wymiary. Nagina paradygmat i dorabia sens. Płynnie miesza media i światy. Działa non stop. Profesjonalnie i na opak. Generuje treść, przekształca formę. Miłośnik flory i szabrowania. Jego motto: Działać or die.
Kanał na VIMEO →
Dowiedz się więcej o K105K →