Program

  • inne

Program

ZIELONA WARSZAWA | Pomum – tajemnice ogrodu pomologicznego | gra terenowa | zapisy

18.09.2022
godzina 11:00 - 14:00

ZIELONA WARSZAWA | Pomum – tajemnice ogrodu pomologicznego | gra terenowa | zapisy

18.09.2022
godzina 11:00 - 14:00

  • inne
inne  

Czy to możliwe, aby w samym centrum miasta, gdzie dziś stoi hotel Marriott, niedaleko Dworca Centralnego, znajdował się kiedyś ogromny, niesamowity sad owocowy? Zapraszamy do udziału w grze terenowej, która przybliży historię tego miejsca.

❗️ Obowiązują zapisy. Grę można rozpocząć w godzinach: 11:00, 11:30, 12:00, 12:30, 13:00 i 13:30. Zgłoszenie zawierające datę i wybraną godzinę, imię, nazwisko i liczbę osób można przesłać na adres recepcja@dsh.waw.pl lub przekazać telefonicznie pod numerem +48 22 255 05 00 w godzinach otwarcia Domu Spotkań z Historią. 

Brama Ogrodu Pomologicznego przed 1916. Fot. nieznany/unknown, Public domain, via Wikimedia Commons

Brama Ogrodu Pomologicznego przed 1916. Fot. nieznany/unknown, Public domain, via Wikimedia Commons

Wielki sad, otwarty dla mieszkańców, pełniący funkcję parku, istniał od 1870 roku do powstania warszawskiego w ścisłym centrum Warszawy. Niewielu mieszkańców o tym wie. W ramach gry terenowej poznasz ten pełen tajemnic fragment Warszawy oraz historię dawnego Ogrodu Pomologicznego. Wcielisz się w mszycę krwistą, posłuchasz odgłosów natury, sprawdzisz, czy mógłbyś zostać dozorcą ogrodu, a także, czy znasz wszystkie odmiany pomum.

Gra powstała w ramach Pracowni terenowej organizowanej przez Sztuki społeczne (Instytut Kultury Polskiej UW) i Komuny Warszawa.

Jak pisze Agnieszka Kowalska w przewodniku „Zielona Warszawa”, któremu towarzyszy to wydarzenie: „Ogród Pomologiczny zajmował cztery hektary między ulicami Nowogrodzką, Emilii Plater, Wspólną i Tytusa Chałubińskiego. Rosło w nim dwanaście tysięcy drzew, głównie jabłoni i grusz. Prowadzono tu badania, popularyzowano najbardziej wartościowe odmiany. Działała też szkółka, a w budce przy bramie głównej sprzedawano owoce”.

Agnieszka Kowlaska – dziennikarka, z wykształcenia historyczka sztuki. Przez 15 lat pracowała w „Gazecie Wyborczej”, obecnie redaktor naczelna serwisu warszawawarsaw.com. Ogrodniczka amatorka i miłośniczka psów. Autorka alternatywnych przewodników po Warszawie z cyklu „Zrób to w Warszawie!”, „Warszawa Warsaw”, „Letnisko. Subiektywny przewodnik po linii otwockiej” oraz książki dla dzieci „Hej, Szprotka”. Mieszkanka Falenicy. 

„Zielona Warszawa. Alternatywny przewodnik”
Przewodnik po przyjaznej mieszkańcom, tętniącej własnym życiem i roślinnością stolicy. Autorka publikacji opisuje warszawskie parki, trasy wzdłuż porośniętych nadwiślańskich brzegów, stołeczne działki i balkony. Przedstawia artystyczne i architektoniczne projekty oraz działania mieszkańców, które wzbogacają miejską różnorodność biologiczną. Przewodnik dostępny jest w księgarni Domu Spotkań z Historią →