Finisażowy wieczór z wystawami „Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego” i „Od Baku po Paryż. Fotograficzne przygody Witolda Marczewskiego”.
Fot. Radek Zawadzki / DSH
Zapraszamy wszystkich – solo i w grupach. Tych, którzy wystaw jeszcze nie widzieli i tych, którzy szukają okazji do spotkania ze znajomymi i bliskimi w niecodziennych okolicznościach. W programie wieczoru m.in. o 20:30 oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Miastowidzenie”! A wcześniej, o 17:00, odbędzie się
spacer po modernistycznym Powiślu →
W księgarni dostępne będą albumy ze zdjęciami z wystaw w promocyjnej cenie.
Nasza kawiarnia
Karowa 20 serwować będzie wino i drinki: Hugo (z syropem z kwiatu dzikiego bzu) i Aperol Spritz. Dodatkowo w menu deserowym pojawi się miseczka płonących lodów.
Wystawa „Miastowidzenie. Fotografie Czesława Olszewskiego”
Czesław Olszewski (1894‒1969) to jeden z najwybitniejszych polskich fotografów architektury. Na kilku tysiącach negatywów utrwalił modernizujące się w latach trzydziestych XX wieku państwo i jego odbudowę po II wojnie światowej. Fotografował gmachy ministerstw i urzędów pocztowych, szkoły i szpitale, spółdzielcze osiedla mieszkaniowe i luksusowe kamienice czynszowe. Jego zdjęcia są zarówno cennym źródłem historycznym, jak i zachwycają ze względów artystycznych. Wypracował styl i technikę, które budzą uznanie także współcześnie. Do 25 września zapraszamy do Domu Spotkań z Historią na wystawę jego fotografii.
Więcej o wystawie →
Wystawa „Od Baku po Paryż. Fotograficzne przygody Witolda Marczewskiego”
Ponad sto lat temu fotografia była zajęciem wymagającym i kosztownym. Cóż więc sprawiło, że Witold Marczewski (1877-1944), polski inżynier elektryk, zainteresował się nią i zabierał zestaw swoich aparatów fotograficznych (w tym aparatów stereoskopowych) w każdą podróż, by potem oddać się też fotografii studyjnej? Tego nie wiemy. Jednak dzięki zachowanym przez rodzinę fotografiom i negatywom – możemy zaprosić do niezwykłej przygody do początków XX wieku. Na wystawie można zobaczyć ponad sto fotografii. To przekrój przez ogromny dorobek Witolda Marczewskiego, inżyniera i „wizjonera z początku ubiegłego wieku”. Są to zdjęcia krajobrazów, architektury i ujęcia dokumentujące wydarzenia historyczne, a także życie codzienne mieszkanek i mieszkańców odwiedzanych przez niego krajów — Włoch, Francji, Grecji, Azerbejdżanu, Gruzji czy Turcji, a także polskich wsi i miast — Lublina, Kazimierza nad Wisłą czy Warszawy.
Więcej o wystawie →