Program

  • wokół wystaw
  • spotkanie

Program

NIEDENTHAL | Czas Apokalipsy | spotkanie z Chrisem Niedenthalem i Piotrem Jaxą

13.12.2022
godzina 18:00

NIEDENTHAL | Czas Apokalipsy | spotkanie z Chrisem Niedenthalem i Piotrem Jaxą

13.12.2022
godzina 18:00

  • wokół wystaw
  • spotkanie
wokół wystaw spotkanie  

Jak powstało ikoniczne zdjęcie Chrisa Niedenthala, które zrobił 14 grudnia 1981 przy kinie Moskwa? W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zapraszamy na spotkanie z Chrisem Niedenthalem i Piotrem Jaxą, którzy opowiedzą o tym czasie z perspektywy fotoreporterskiej. 

„Samochód prowadził mój szwagier, Janusz Cieliszak, na tylnym siedzeniu siedzieli operator filmowy i fotograf Piotr Jaxa, i amerykański fotograf – opowiada o dniu, kiedy powstało słynne zdjęcie, Chris Niedenthal – Był to drugi dzień stanu wojennego, raźniej nam było jeździć w grupie. Szwagier był przy kierownicy, żebyśmy mogli w razie czego swobodnie fotografować przez okna samochodu”.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Puchalska, współkuratorka wystawy NIEDENTHAL.

Warszawa, ul. Puławska 19, 14 grudnia 1981. Fot. Chris Niedenthal

Warszawa, ul. Puławska 19, 14 grudnia 1981. Fot. Chris Niedenthal

Chris Niedenthal – urodził się w 1950 roku w Londynie w rodzinie polskich emigrantów. W latach 70. i 80. pracował w Polsce jako korespondent zagraniczny dla takich tytułów jak „Newsweek”, „Time” czy „Der Spiegel”. Na swoich zdjęciach uwiecznił między innymi pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, strajk w Gdańsku 1980 roku, stan wojenny, upadek muru berlińskiego. W 1968 roku otrzymał nagrodę World Press Photo. Po sześcioletnim pobycie w Wiedniu – w 1993 roku wrócił do Polski i brał udział w tworzeniu wielu projektów fotograficznych. W ostatnich latach wrócił do reporterskiego dokumentowania rzeczywistości w Polsce.

Piotr Jaxa-Kwiatkowski – niezależny fotograf, operator filmowy. Od lat 80. mieszka w Szwajcarii. Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. W swojej karierze ma pracę nad ponad setką różnych filmów, między innymi jako fotosista oraz operator obrazu drugiej kamery w trylogii filmowej „Trzy kolory” Krzysztofa Kieślowskiego. Jego prace były wybierane w ramach ważnych festiwali, m.in. w Cannes, Mannheim, Krakowie i Los Angeles.

„Niedenthal”
Wystawa ukazuje dorobek wybitnego fotografa Chrisa Niedenthala i jednocześnie jest podsumowaniem 50 lat jego działalności jako fotoreportera. Prezentujemy ponad 200 zdjęć wybranych przez Annę Brzezińską i Katarzynę Puchalską z liczącego setki tysięcy zdjęć archiwum autora. Ekspozycję tworzą zdjęcia zarówno mniej znane, jak i te ikoniczne, bez których nie da się opowiedzieć o tym fotografie legendzie. Wystawa wzbogacona jest o liczne artefakty: oryginalne okładki magazynu „Time”, artykuły ze zdjęciami, koperty zaadresowane do zagranicznych redakcji i aparaty fotograficzne, którymi posługiwał się Chris Niedenthal. Dowiedz się więcej →