Program

  • wokół wystaw
  • spotkanie

Program

NIEDENTHAL | Czas Apokalipsy | Spotkanie z Chrisem Niedenthalem i Piotrem Jaxą

13.12.2022
godzina 18:00

NIEDENTHAL | Czas Apokalipsy | Spotkanie z Chrisem Niedenthalem i Piotrem Jaxą

13.12.2022
godzina 18:00

  • wokół wystaw
  • spotkanie
wokół wystaw spotkanie  

W 41 rocznicę ogłoszenia stanu wojennego zapraszamy na spotkanie z Chrisem Niedenthalem i Piotrem Jaxą – którzy opowiedzą o pierwszych dniach stanu wojennego z perspektywy fotoreporterskiej. 

„Samochód prowadził mój szwagier, Janusz Cieliszak, na tylnym siedzeniu siedzieli operator filmowy i fotograf Piotr Jaxa, i amerykański fotograf — opowiada o dniu, kiedy powstało słynne zdjęcie, Chris Niedenthal — Był to drugi dzień stanu wojennego, raźniej nam było jeździć w grupie. Szwagier był przy kierownicy, żebyśmy mogli w razie czego swobodnie fotografować przez okna samochodu”.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Puchalska, współkuratorka wystawy NIEDENTHAL.

„Czas Apokalipsy”, 1981, fot. Chris Niedenthal

„Czas Apokalipsy”, 1981, fot. Chris Niedenthal

 

 

***
𝐂𝐡𝐫𝐢𝐬 𝐍𝐢𝐞𝐝𝐞𝐧𝐭𝐡𝐚𝐥
Urodził się w 1950 roku, w Londynie w rodzinie polskich emigrantów. W latach 70. i 80. pracował w Polsce jako korespondent zagraniczny dla takich tytułów jak „Newsweek”, „Time” czy „Der Spiegel”. Na swoich zdjęciach uwiecznił między innymi pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, strajk w Gdańsku 1980 roku, stan wojenny, upadek muru berlińskiego… w 1968 roku otrzymał nagrodę World Press Photo. Po sześcioletnim pobycie w Wiedniu – w 1993 roku wrócił do Polski i brał udział w tworzeniu wielu projektów fotograficznych. W ostatnich latach wrócił do reporterskiego dokumentowania rzeczywistości w Polsce.

𝐏𝐢𝐨𝐭𝐫 𝐉𝐚𝐱𝐚-𝐊𝐰𝐢𝐚𝐭𝐤𝐨𝐰𝐬𝐤𝐢
niezależny fotograf, operator filmowy. Od lat 80. mieszka w Szwajcarii. Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. W swojej karierze ma pracę nad ponad setką różnych filmów, między innymi – jako fotosista oraz operator obrazu drugiej kamery w trylogii filmowej „Trzy kolory” Krzysztofa Kieślowskiego. Jego prace były wybierane w ramach sławnych festiwali, m.in. w Cannes, Mannheim, Krakowie i Los Angeles.