Jak powstało ikoniczne zdjęcie Chrisa Niedenthala, które zrobił 14 grudnia 1981 przy kinie Moskwa? W 41. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego zapraszamy na spotkanie z Chrisem Niedenthalem i Piotrem Jaxą, którzy opowiedzą o tym czasie z perspektywy fotoreporterskiej.
„Samochód prowadził mój szwagier, Janusz Cieliszak, na tylnym siedzeniu siedzieli operator filmowy i fotograf Piotr Jaxa, i amerykański fotograf – opowiada o dniu, kiedy powstało słynne zdjęcie, Chris Niedenthal – Był to drugi dzień stanu wojennego, raźniej nam było jeździć w grupie. Szwagier był przy kierownicy, żebyśmy mogli w razie czego swobodnie fotografować przez okna samochodu”.
Spotkanie poprowadzi Katarzyna Puchalska, współkuratorka wystawy NIEDENTHAL.
Warszawa, ul. Puławska 19, 14 grudnia 1981. Fot. Chris Niedenthal
Chris Niedenthal – urodził się w 1950 roku w Londynie w rodzinie polskich emigrantów. W latach 70. i 80. pracował w Polsce jako korespondent zagraniczny dla takich tytułów jak „Newsweek”, „Time” czy „Der Spiegel”. Na swoich zdjęciach uwiecznił między innymi pierwszą pielgrzymkę Jana Pawła II do Polski, strajk w Gdańsku 1980 roku, stan wojenny, upadek muru berlińskiego. W 1968 roku otrzymał nagrodę World Press Photo. Po sześcioletnim pobycie w Wiedniu – w 1993 roku wrócił do Polski i brał udział w tworzeniu wielu projektów fotograficznych. W ostatnich latach wrócił do reporterskiego dokumentowania rzeczywistości w Polsce.
Piotr Jaxa-Kwiatkowski – niezależny fotograf, operator filmowy. Od lat 80. mieszka w Szwajcarii. Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. W swojej karierze ma pracę nad ponad setką różnych filmów, między innymi jako fotosista oraz operator obrazu drugiej kamery w trylogii filmowej „Trzy kolory” Krzysztofa Kieślowskiego. Jego prace były wybierane w ramach ważnych festiwali, m.in. w Cannes, Mannheim, Krakowie i Los Angeles.
„Niedenthal”
Wystawa ukazuje dorobek wybitnego fotografa Chrisa Niedenthala i jednocześnie jest podsumowaniem 50 lat jego działalności jako fotoreportera. Prezentujemy ponad 200 zdjęć wybranych przez Annę Brzezińską i Katarzynę Puchalską z liczącego setki tysięcy zdjęć archiwum autora. Ekspozycję tworzą zdjęcia zarówno mniej znane, jak i te ikoniczne, bez których nie da się opowiedzieć o tym fotografie legendzie. Wystawa wzbogacona jest o liczne artefakty: oryginalne okładki magazynu „Time”, artykuły ze zdjęciami, koperty zaadresowane do zagranicznych redakcji i aparaty fotograficzne, którymi posługiwał się Chris Niedenthal. Dowiedz się więcej →