Pokaz filmu dokumentalnego w reżyserii Andrzeja Ciecierskiego poświęconego postaci wybitnego wileńskiego fotografa Stanisława Filiberta Fleury’ego. Był to mistrz scen rodzajowych, dokumentujący życie codzienne Wilna na przełomie XIX i XX wieku, prekursor fotografii stereoskopowej oraz wydawca pocztówek z widokami miasta.
Wileńskie Markucie, fotografia stereoskopowa / Stanisław Filibert Fleury
Jego czarno-białe zdjęcia charakteryzują stopniowanie planów, perspektywiczna głębia i dbałość o detal. Fleury dokumentował architekturę rodzinnego Wilna i jego okolic. Wykonywał zlecenia dla Kongresu Archeologicznego w tym mieście oraz Akademii Umiejętności w Krakowie. Wydawał pocztówki i ilustrował książki (m.in. „Kalwaria pod Wilnem” Emmy Jeleńskiej i „Katedra Wileńska” Władysława Zahorskiego). Współpracował z gazetami i czasopismami. Kilkakrotnie otrzymywał nagrody państwowe.
„Stanisław Filibert Fleury jest osobą, która zasługuje na jej pokazanie, odkrycie, przypomnienie, że fotografia wileńska to nie tylko Jan Bułhak, ale również ktoś taki jak Fleury” – powiedział PAP reżyser Andrzej Ciecierski przy okazji premiery filmu.
Współorganizatorami pokazu są: Telewizja Polska Gdańsk oraz Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.
Warszawska Inicjatywa Kresowa to program Domu Spotkań z Historią, w ramach którego prowadzone są działania związane z upowszechnianiem dziedzictwa Kresów –organizowaniem spotkań, pokazów filmowych czy wystaw. Od 2009 roku inicjatywę koordynuje Tomasz Kuba Kozłowski, autor cykli m.in. „Opowieści z Kresów” i „Kino Kresowe”.