Program

  • spotkanie
  • książka
  • film

Program

Urodziny Władysława Bartoszewskiego w DSH

18.02.2023
godzina 16:00

Urodziny Władysława Bartoszewskiego w DSH

18.02.2023
godzina 16:00

  • spotkanie
  • książka
  • film
spotkanie książka film  

Dlaczego zgodnie z radą Władysława Bartoszewskiego „warto być przyzwoitym”, przypominaliśmy przez cały 2022 rok. Wszystkie nasze działania i wydarzenia realizowaliśmy w ramach Roku Władysława Bartoszewskiego ustanowionego przez Radę m.st. Warszawy w rocznicę jego setnych urodzin. Zapraszamy na spotkanie podsumowujące oraz premiery publikacji „Bartoszewski. Komiks dokumentalny” i wideo-artu „Mosty Władysława Bartoszewskiego”.

Władysław Bartoszewski był dziennikarzem, pisarzem, historykiem, wykładowcą akademickim, dyplomatą, politykiem, działaczem społecznym, więźniem Auschwitz i żołnierzem Armii Krajowej. Przez wiele lat przewodniczył Międzynarodowej Radzie Oświęcimskiej, był współzałożycielem Fundacji Auschwitz-Birkenau oraz członkiem i prezesem Polskiego PEN Clubu. Dbał o zachowanie pamięci o dziedzictwie Polskiego Państwa Podziemnego i powstania warszawskiego oraz działał na rzecz pojednania narodów polskiego, żydowskiego i niemieckiego. Dom Spotkań z Historią w minionym roku przybliżał i popularyzował wiedzę o postawach i działalności publicznej Bartoszewskiego, a także o ideach, którymi się kierował. Z tym tematem zmierzyli się też twórcy i twórczynie komiksu oraz wideo-art, na spotkanie z którymi zapraszamy!

16:00 „Bartoszewski. Komiks dokumentalny”
Nie wszyscy bohaterowie noszą peleryny. Niektórzy wolą szylkretowe okulary i garnitury. Tak nosił się Władysław Bartoszewski, który, jak na prawdziwego bohatera przystało, doczekał się komiksu. Skąd wziął się pomysł? Jak rysować postaci powszechnie znane i cenione? Co robi konsultant historyczny przy pracy nad opowieścią graficzną? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą:

  • autorka scenariusza Monika Powalisz,
  • ilustratorki: Karolina „Karochy” Chyżewska, Katarzyna „Ka Mochi” Mochocka, Maria Słabek i Zofia Dzierżawska,
  • konsultant historyczny Dariusz Krajewski (Warszawska Pracownia Multimedialna DSH),
  • redaktorka komiksu Małgorzata Purzyńska (DSH).

Rozmowę z twórczyniami i twórcami publikacji poprowadzi Sebastian Frąckiewicz – dziennikarz kulturalny, krytyk i kurator wystaw komiksowych, autor wywiadów z polskimi ilustrator(k)ami zebranych w książce „Ten łokieć źle się zgina”.

Publikacja jest adresowana przede wszystkim do młodzieży ostatnich klas szkoły podstawowej i liceum. Opowieść o doświadczeniach kształtujących przyszłe losy Bartoszewskiego powstała z wykorzystaniem jego wypowiedzi. Jest to też świadectwo polskiego „budowniczego mostów”, który przez całe życie dążył do zbliżania ludzi i narodów.

18:00 „Mosty Władysława Bartoszewskiego”
Oficjalny premierowy pokaz wideo-artu poświęconego biografii Władysława Bartoszewskiego i jego działalności publicznej. Artystka, Karolina fender Noińska, posługuje się animacją i techniką kolażu, by przybliżyć pojęcia i wartości kluczowe w życiu bohatera.

Jak mówi autorka: „Powiada się, że Władysław Bartoszewski był „budowniczym mostów”. Te mosty, choć on sam powiedziałby pewnie skromniej: »kładki« – to uniwersalne wartości, takie jak: współpraca, partnerstwo, wspólnotowość czy szacunek dla innego i innych. Stanowiły one w jego życiu niezawodny zwornik. Bartoszewski miał wielki dystans do samego siebie i ogromne poczucie humoru. Te cechy zdeterminowały nasze myślenie o jego naukach w kontekście graficznym i muzycznym”.

Scenarzystką i reżyserką animacji jest Karolina fender Noińska, artystka multimedialna, autorka krótkich form filmowych i scenografii multimedialnych. Współpracuje z licznymi teatrami w Warszawie i za granicą. Za współpracę scenariuszową i opracowanie tekstu odpowiada Paweł Bem, literaturoznawca, związany z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Twórcą kompozycji i aranżacji muzyki do animacji jest Tomasz Bogacki.

BIOGRAMY:

Monika Powalisz – autorka scenariuszy komiksowych, filmowych (Matecznik, Zadra) seriali (Belfer), sztuk teatralnych oraz opowiadań. Komiksem dokumentalnym zajmuje się od roku 2007, kiedy wraz z Tymkiem Jezierskim wygrała konkurs na najlepszy komiks o powstaniu warszawskim (Ostatni koncert). Wydała m.in. Płaszcz Ajewskiego (2008), Złote Pszczoły. Żydzi międzywojennej Warszawy (2011). W 2018 roku ukazał się jej debiut książkowy, powieść Ósme ciało. Od kilku lat mieszka i pracuje w Berlinie.

KAROCHY (Karolina Chyżewska) – rysowniczka. Pochodzi z Getyngi, pracuje i mieszka w Berlinie. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Kassel, tworzy komiksy i animacje. Należy do kolektywu artystycznego Die Goldene Discofaust, z którym wystawiała swoje prace. W 2021 roku otrzymała stypendium kulturalne w paryskim Cité internationale des Arts przyznane przez Senat ds. Kultury i Europy w Berlinie.

Zofia Dzierżawska – rysowniczka. Ilustruje książki dla dzieci, rysuje do prasy, tworzy komiksy. Współpracuje z wydawnictwami w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Jej ilustracje były dwukrotnie wyróżniane na targach książki w Bolonii (2014 i 2017) oraz przez Society of Illustrators w Nowym Jorku (2016 i 2020). Jest autorką komiksów A testa in giù (Do góry nogami, 2016) i Eileen Gray. Dom pod słońcem (razem z architektką Charlotte Malterre-Barthes, 2019).

KA MOCHI (Katarzyna Mochocka) – rysowniczka, graficzka, ilustratorka i autorka książki „Dzieci z Hamamatsu” (2020), obecnie berlinianka. Wiele lat mieszkała w Japonii, gdzie prowadziła własny program artystyczny na uniwersytecie Shizuoka Daigaku Gakuin i przebywała na rezydencji artystycznej w Kamoe Art Center w Hamamatsu. Od 2020 roku uczy ilustracji w PJATK na Wydziale Sztuki Nowych Mediów w Warszawie. W swoich pracach łączy estetykę ukiyo-e, shunga i współczesnego komiksu. Rysowała dla „Przekroju” i „Pisma”. Wystawiała m.in. w Hikarie Gallery w Tokio (Shibuya Art Awards), Passeretti Gallery w Hamamatsu czy na Festiwalu Komiksu w Lozannie i podczas Tokyo Designers Week.

Maria Słabek – rysowniczka, studentka IV roku Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Interesuje się fotografią konceptualną, eksperymentuje również z innymi mediami. Współautorka komiksu o Tadeuszu Mazowieckim przygotowanego przez grupę studentów pod opieką Rafała Bujnowskiego (na postawie scenariusza Anny Ziarkowskiej), wydanego w 2020 roku przez DSH.

Anna Piwowar – projektantka. Absolwentka warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmowała się sztuką użytkową, obecnie zajmuje się projektowaniem graficznym. Laureatka licznych konkursów, m.in. nagrody Dobry wzór, Polish Graphic Design Award za projekt serii Plany Warszawy, Paris Photo Aperture Foundation Photo Book Award za katalog „Wojciech Zamecznik. Foto-graficznie” czy Fotograficznej Publikacji Roku za „Zofia Chomętowska. Albumy fotografki”. Współprowadzi Siostry Piwowar Studio.

Karolina fender Noińska – artystka multimedialna, autorka krótkich form filmowych i scenografii multimedialnych. Współpracuje z licznymi teatrami w Warszawie i za granicą. Studiowała w L 'Académie Internationale du Cinema w Paryżu oraz The School of Drama Film and Music w Dublinie. Pracowała dla Krystyny Jandy w Teatrze Polonia i Och-Teatrze, w Teatrze Powszechnym, The Olympia Theatre, Odeon – Theatre de I'Europe, The Samuel Beckett Theatre oraz Gran Theatre del Liceu. Stworzyła własną, artystyczną markę, którą rozwija pod szyldem JAJKOFILM.