Program

  • książka
  • spotkanie

Program

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | „Złe. Kobiety w służbie III Rzeszy” Marek Łuszczyna

31.03.2023
godzina 18:00

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | „Złe. Kobiety w służbie III Rzeszy” Marek Łuszczyna

31.03.2023
godzina 18:00

  • książka
  • spotkanie
książka spotkanie  

Premierowe spotkanie autorskie z Markiem Łuszczyną poświęcone jego najnowszej książce „Złe. Kobiety w służbie III Rzeszy”. Rozmowę z autorem poprowadzi Mateusz Zimmerman (Onet).

Reportażysta Marek Łuszczyna dotarł do historii Niemek, które służyły III Rzeszy i opisał ich działalność. Są to opowieści o:

Hermine Braunsteiner – strażniczka obozowa, znana jako „Kobyła z Majdanka”. Za najmniejsze przewinienie zadeptywała swoje ofiary na śmierć. Po wojnie ukrywała się w USA, gdzie odgrywała rolę idealnej pani domu.

Carmen Mory – agentka Hitlera, aresztowana wskutek podejrzenia o pracę dla wroga, trafiła do obozu Ravensbrück. Tam z lubością torturowała i katowała pacjentki obozowego szpitala.

Pauline Kneissler – pielęgniarka, bez mrugnięcia okiem selekcjonowała chorych psychicznie „pacjentów”, którzy trafiali do komór gazowych. Uważała, że „śmierć przez zagazowanie nie boli”.

Gertrud Scholtz-Klink – „nadkobieta”, oficjalna przywódczyni Kobiet Rzeszy, nie kwestionowała władzy mężczyzn i do końca życia wierzyła w narodowy socjalizm. Doprowadziła do sterylizacji swojej politycznej oponentki.

Kim była? Jak na ich historie trafił Marek Łuczyna i dlaczego zdecydował się napisać tę książkę? Autor opowie o tym w rozmowie z Mateuszem Zimmermanem.

Marek Łuszczyna – polski dziennikarz, reporter i pisarz. Pracował, m.in. dla „Dużego Formatu”, radiowej Trójki, „Życia Warszawy” oraz magazynów „Press”, „Bluszcz” i „Chimera”. Jest absolwentem dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Autor książek m.in. „Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię”, „Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne”, „Nocni Myśliwi”.