Program

 • spotkanie
 • film

Program

Waliców 14 | premiera filmu i wieczór z poezją Władysława Szlengla

20.04.2023
godzina 18:00

Waliców 14 | premiera filmu i wieczór z poezją Władysława Szlengla

20.04.2023
godzina 18:00

 • spotkanie
 • film
spotkanie film  

Władysław Szlengel był warszawiakiem, poetą, publicystą i satyrykiem. Przez większość życia mieszkał w kamiennicy przy Waliców 14, także wtedy, gdy została włączona do getta. Zapraszamy na premierowy pokaz filmu dokumentalnego poświęconego tejże kamienicy oraz dyskusję z twórcami i osobami zaangażowanymi w działania na rzecz jej ochrony.

PROGRAM WIECZORU:

 • Pokaz filmu „Wolskie Ostańce” Stowarzyszenia Kamień i Co. Czas trwania 3 minuty.
 • Wiersze Władysława Szlengla w interpretacji Konrada Żygadły, aktora Teatru Ochoty.
 • Premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Waliców 14”.
  Scenariusz: Andrzej Chybowski i Piotr Szatyłowicz
  Reżyseria:   Piotr Szatyłowicz Laura Sonik
  Produkcja:  Wolskie Centrum Kultury
 • Dyskusja z autorami filmu i osobami zaangażowanymi w działania na rzecz ochrony budynku Waliców 14, m.in. z Grzegorzem Niemczykiem, prezesem Stowarzyszenia Kamień i Co.

Władysław Szlengel był autorem ponad siedemdziesięciu tekstów, w tym takich szlagierów jak „Jadziem Panie Zielonka” czy „Panna Andzia ma wychodne”. Jego piosenki śpiewała cała Polska. Tworzył m.in. do muzyki Władysława Szpilmana. Współpracował z wieloma znanymi gazetami, tygodnikami i teatrami.

Przez większość życia mieszkał w kamiennicy przy Waliców 14, także wtedy, gdy została włączona do getta. W tym czasie napisał swoje najbardziej przejmujące wiersze m.in. „Okno na tamtą stronę” i „Telefon”. Zarabiał wtedy na życie występami w popularnej w getcie kawiarni literackiej Café Sztuka, w której występowała m.in. Wiera Gran.

Był świadkiem „wielkiej wywózki”. Jako pierwszy opisał los Janusza Korczaka i jego podopiecznych w swoim wierszu „Kartka z dziennika akcji” z 1943 roku. Sam uniknął deportacji do Treblinki, dzięki pracy w niemieckim przedsiębiorstwie produkującym szczotki. Wielokrotnie próbował opuścić getto. Cały czas tworzył wiersze, w których opisywał codzienne życie dzielnicy żydowskiej. Zyskał miano „Kronikarza Tonących”. Planował stworzenie „Encyklopedii getta warszawskiego”. Niestety większość jego wierszy i gromadzonych materiałów zaginęła bezpowrotnie.

Władysław Szlengel zginął w czasie powstania w getcie warszawskim 8 maja 1943 roku wraz z żoną i grupą osób ukrywających się w bunkrze Szymona Kaca przy ul. Świętojerskiej 36.

Dziś jego wiersze tłumaczone są z polskiego na wiele języków, a do ich popularności znacząco przyczyniła się Halina Birenbaum. Wiersze Szlengla niosą ze sobą głęboki przekaz tragedii i cierpienia tamtego czasu.

Spotkanie poprowadzi Andrzej Chybowski – społecznik, pomysłodawca i organizator festiwalu Hipolita i Ludwiki, założyciel Stowarzyszenia Mieszkańców i Przyjaciół Kolonii Wawelberga, artysta ceramik, absolwent Wydziału Resocjalizacji, współzałożyciel licznych organizacji oraz inicjator wielu akcji obywatelskich, animator kultury, kurator wystaw, varsavianista.