Program

  • inne

Program

W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej | monodram

19.05.2023
godzina 19:00

W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej | monodram

19.05.2023
godzina 19:00

  • inne
inne  

Matka. Działaczka społeczna. Poetka. Kolorowy ptak. Kobieta walcząca z systemem i narzuconymi normami społecznymi. Matka zamordowanego przez funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej Grzegorza Przemyka. W 40. rocznicę wydarzeń z maja 1983 w Domu Spotkań z Historią będzie można usłyszeć historię Barbary Sadowskiej, opowiedzianą w monodramie w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej.

Agnieszka Przepiórska jako Barbara Sadowska. Fot. Magda Hueckel

Agnieszka Przepiórska jako Barbara Sadowska. Fot. Magda Hueckel

Bardzo lubię maj. Najpiękniejszy miesiąc. Wszystko kwitnie, rośnie, pulsuje, budzi się (...) Aż nie chce się wierzyć, że w maju jest śmierć.
UWAGA: w spektaklu występują efekty stroboskopowe i nagłe, głośne dźwięki. Spektakl jest biletowany. Bilety w cenie 25 zł są dostępne na stronie i w aplikacji GOING →
Zapraszamy też w innych terminach:

Z powodu problemów technicznych w platformie Going. na stronie wydarzenia może wyświetlać się nieprawidłowa godzina. Na zakupionych bilecie powinna być adnotacja o godzinie wydarzenia. Przepraszamy za utrudnienia.
Milicjanci zeznali, że krzyczał. Nieprawda. On nigdy nie krzyczał. Bo ja nigdy nie krzyczałam, nie umiałam. U nas się nie krzyczało w domu.

Barbara Sadowska urodziła się w 1940 roku w Paryżu. Po wojnie przyjechała do Polski i zamieszkała w Sopocie. Następnie przeniosła się do Warszawy. Skończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, a w 1957 debiutowała jako poetka opublikowanym w tygodniku „Nowa Kultura” wierszem Matka. Sześć lat później wyszła za mąż za Leopolda Przemyka. W maju 1964 urodziła syna, Grzegorza. Na początku lat siedemdziesiątych Barbara zaczęła działać w opozycji antykomunistycznej. Z tego powodu została kilkakrotnie aresztowana przez Służbę Bezpieczeństwa, a wiosną 1983 roku milicjanci pobili ją w komitecie pomocy internowanym, który mieścił się przy kościele św. Marcina w Warszawie. Niedługo później Grzegorz świętując z przyjaciółmi zdaną maturę, został zatrzymany przez milicję i brutalnie pobity przez funkcjonariuszy z komisariatu przy ul. Jezuickiej. W wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej zmarł w szpitalu – trzy dni przed dziewiętnastymi urodzinami. 

Obudźcie się. Wstańcie. Mi pękło serce, dlatego jeszcze trochę poleżę.

Tytułowy maj, ulubiony miesiąc Barbary Sadowskiej, stał się miesiącem narodzin i śmierci jej syna. Właśnie w tym czasie obserwujemy matkę portretowaną przez Agnieszkę Przepiórską. Przygotowuje się do pogrzebu ukochanego dziecka. Targają nią emocje i wspomnienia. To nie tylko opowieść o śmierci, żałobie i pożegnaniu, to też historia życia Sadowskiej przywracająca jej podmiotowość. Zdaniem aktorki, niezwykle ważnym aspektem tej opowieści jest jej postawa po śmierci syna, gdy nieugięta staje do walki z całym sądowym mechanizmem (nie)sprawiedliwości.

A teraz? Gdzie jest wasza odwaga? No, spójrzcie mi w oczy! Żaden adwokat, żaden prokurator was przede mną nie obroni.

Agnieszka Przepiórska o swojej pracy mówi: „Teatr to dla mnie opowieść. Dzielenie się historią, wymiana emocji i energii. Często lot w kosmos, rzadko przykry obowiązek”. Aktorka tworzy od 10 lat teatr biograficzny. Zaczęła od opowieści o emancypacji wdowy smoleńskiej, poprzez autobiograficzną opowieść o dorastaniu bez ojca i historii byłej korespondentki wojennej. Trzy ostatnie monodramy poświęciła historiom polskiej poetki żydowskiego  pochodzenia Zuzanny Ginczanki, naukowczyni i popularyzatorki nauki Simony Kossak oraz działaczki społecznej i opozycjonistki PRL Anny Walentynowicz.

Autorem tekstów do wszystkich biograficznych monodramów w repertuarze Agnieszki Przepiórskiej jest Piotr Rowicki. Przepiórska na stałe współpracuje również z Anną Gryszkówną, aktorką Teatru Narodowego i reżyserką, która odpowiada za poprzednie trzy monodramy oraz najnowszy, o Barbarze Sadowskiej. Muzykę do spektaklu skomponował Michał Lamża, a jego producentką jest Agata Kucharska.

Premierze monodramu towarzyszy Spacer śladami Grześka Przemyka, który poprowadzi Cezary Łazarewicz – dziennikarz, autor książki „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, na podstawie której powstał spektakl teatralny oraz film z Mateuszem Górskim w roli Grzegorza i Sandrą Korzeniak jako Barbarą. Na spacer zapraszamy 14 maja o 13:00. Ruszymy spod bloku przy ul. Zgody 13, w którym mieszkał Przemyk z matką.

W roli Barbary Sadowskiej: Agnieszka Przepiórska
Tekst: Piotr Rowicki
Reżyseria: Anna Gryszkówna 
Muzyka: Michał Lamża 
Scenografia i kostium: Alicja Ptyniak-Rogozińska 
Reżyseria świateł, wideo: Michał Głaszczka 
Konsultacja merytoryczna: Cezary Łazarewicz
Charakteryzacja: Józefina Loy 
Produkcja: Agata Kucharska 
Plakat: Katarzyna Godyń-Skoczylas
Specjalne podziękowania dla Elżbiety Ficowskiej 
Sesja zdjęciowa: Magda Hueckel 
Sesja zdjęciowa wykonana dzięki uprzejmości Prześwitu (Kolektywnej Instytucji Kultury)