Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Ahoj przygodo! DSH idzie nad Wisłę! – Stare Miasto

23.08.2015

Ahoj przygodo! DSH idzie nad Wisłę! – Stare Miasto

23.08.2015

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Już po raz trzeci zapraszamy na wycieczki w ramach „Wakacyjnego dyżuru varsavianistycznego”. Tym razem będą to spacery i wycieczki rowerowe śladami nadwiślańskich historii. Jak to jest mieć za sąsiada Wisłę? Poznaj nadwiślańską historię Warszawy w tym historię mostów, plaż, basenów, portów i bulwarów. Odwiedź z nami dawne podwarszawskie uzdrowiska, wybierz się z nami nad rzekę! Spacer wokół murów starej Warszawy poprowadzi Piotr Wierzbicki (Warszawa na wyrywki). Klasyka, czyli Stare Miasto, ale jednak trochę inaczej.. Dowiemy się jak powstawały mury obronne i czy służyły tylko do obrony, co to było "piekiełko", jakie były fazy powstawania Barbakanu, poznamy, pozostającą nieco na uboczu, a niezwykle uroczą ulicę Brzozową oraz słynne Kamienne Schodki. Nie zabraknie też spojrzenia na Wisłę, której w opowieści o dawnej warszawie pominąć nie można… Zbiórka: godz. 16.00, pod Kolumną Zygmunta (między kolumną a mostem gotyckim). Zapraszamy na kolejne spacery i wycieczki rowerowe:
  • Niedziela, 30.08, godz. 12.00 SASKA KĘPA (spacer), przewodnik: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, WarsOffMiejsce zbiórki Pomnik Jerzego Waszyngtona przy rondzie Waszyngtona
Dawno temu Saska Kępa była wyspą na Wiśle i w pewnym sensie jest nią do dziś. Od XVIII wieku była miejscem zabaw i pikników. W dwudziestoleciu międzywojennym stała się dzielnicą willową z własną, prywatną plażą braci Kozłowskich i Poniatówką. Przyciągający klimat tej części miasta tworzą nie tylko wille z zielonymi ogrodami, egzotyczne ambasady i nazewnictwo ulic nawiązujące do nazw zagranicznych miast i państw, ale przede wszystkim jej mieszkańcy, którzy dziś sami nazywają siebie Saskersami…
  • Niedziela, 6.09, godz. 12.00 WARSZAWSKIE MOSTY I PLAŻE (wycieczka rowerowa), przewodnik: Michał Fijka, WarsOffZbiórka przed Teatrem Stara Prochownia (ul. Boleść 2/ Skwer Dywizji Pancernej WP)
Historia warszawskich mostów jest burzliwa, podobnie jak dzieje miasta. Od wieków mosty na Wiśle dzieliły Warszawę na prawo i lewobrzeżną i łączyły ich mieszkańców. Podczas wycieczki dowiemy się, który z mostów wybudowana w 2, a który w 100 dni, skąd wzięła się nazwa most Śląsko-Dąbrowski, kim był Stanisław Kierbedź i jaką funkcję pełniły mosty pontonowe i łyżowe. Podczas wycieczki poznamy też historię nadwiślańskich plaż ( „Poniatówki”, „Braci Kozłowskich”) i dowiemy się jak dawniej spędzano wolny czas nad wodą.
  • Niedziela, 13.09, godz. 12.00 OTWOCK (wycieczka rowerowa), przewodnik Kacper GontarZbiórka stacja PKP Otwock
To tu mieści się największy drewniany budynek w Europie, w którego ogrodzie rosły dawniej bananowce. To tu stoją do dziś dziesiątki „świdermajerów”, stanowiące prawdziwe perełki drewnianej architektury. Przed wojną mieściły się w nich sanatoria, pensjonaty, domy uzdrowiskowe etc.
  • Niedziela, 20.09, godz. 12.00 KONSTANCIN JEZIORNA (wycieczka rowerowa), przewodnik: M. Fijka, WarsOffZbiórka brama główna dawnej Papierni w Mirkowie (ul. Mirkowska 45)
Wycieczka do jednego z najbardziej ekskluzywnych miejsc pod Warszawą, fragmentu mieszczańskiej Warszawy początku XX wieku i dzisiejszego uzdrowiska. W czasach PRL-u Konstancin musiał zapłacić za swój burżuazyjny, przedwojenny charakter wysoką cenę. Wille finansistów i przemysłowców trafiły w ręce proletariatu… W latach 60. odkryto w mieście złoża solanki.