Program

  • spacer

Program

Śladami Grześka Przemyka | spacer z Cezarym Łazarewiczem

14.05.2023
godzina 13:00

Śladami Grześka Przemyka | spacer z Cezarym Łazarewiczem

14.05.2023
godzina 13:00

  • spacer
spacer  

W 40. rocznicę śmierci Grzegorza Przemyka zapraszamy na spacer, który poprowadzi Cezary Łazarewicz, autor książki „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”. Spotkamy się o godzinie 13:00 przed blokiem przy ulicy Zgoda 13.

Czterdzieści lat temu na komisariacie przy ulicy Jezuickiej w Warszawie został śmiertelnie pobity Grzesiek Przemyk, dziewiętnastoletni maturzysta. Władza zamiast ukarać zomowców, którzy pobili Przemyka zaczęła zacierać ślady i manipulować śledztwem, skazując za pobicie licealisty niewinnych sanitariuszy pogotowia ratunkowego. To była jedna z najgłośniejszych zbrodni lat osiemdziesiątych, która uformowała mnie i całe moje pokolenie. To również zbrodnia, która nie doczekała się nigdy sprawiedliwego wyroku.

Jak mówi Cezary Łazarewicz: „Siedem lat temu wydałem książkę poświęconą tamtym wydarzeniom – »Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka«. Na jej podstawie powstał spektakl teatralny i film. W ramach przywracania pamięci chciałbym zaprosić na spacer śladami Grześka Przemyka. Chodźcie z nami, dziś nie biją”.

Wyruszymy spod bloku przy ulicy Zgoda 13, w którym Grzesiek mieszkał z matką Barbarą Sadowską i przejdziemy pod komisariat przy ulicy Jezuickiej, gdzie złożymy kwiaty pod tablicą upamiętniającą tamto wydarzenie. Po drodze spotkamy się ze świadkami historii i aktorami, którzy oczytają wiersze jego i jego matki.

W związku z rocznicą powstał też monodram „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” w wykonaniu Agnieszki Przepiórskiej. Zapraszamy na spektakl 15, 18, 19 i 20 maja do DSH. Dowiedz się więcej →