Program

  • spotkanie
  • książka

Program

Pińskie błota | spotkanie z dr. hab. Sławomirem Łotyszem, prof. PAN

07.06.2023
godzina 18:00

Pińskie błota | spotkanie z dr. hab. Sławomirem Łotyszem, prof. PAN

07.06.2023
godzina 18:00

  • spotkanie
  • książka
spotkanie książka  

Spotkanie z dr. Sławomirem Łotyszem, autorem książki „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku”. To pierwsza monografia z dziejów II Rzeczypospolitej napisana z perspektywy środowiskowej, pokazująca ekologiczny wymiar kluczowych debat o tym etapie polskiej historii. Spotkanie poprowadzi Tomasz Kuba Kozłowski.

Monografia została uhonorowana w marcu 2023 Nagrodą „Przeglądu Wschodniego” przyznawaną przez Studium Europy Wschodniej UW w kategorii „Dzieło Krajowe” za rok 2022. Rozmowę o Polesiu z dr. Sławomirem Łotyszem poprzedzi pokaz filmu dokumentalnego „Polesie. Reportaż z krainy tęsknych pieśni” (1936, 16 min) w reżyserii Maksymiliana Emmera i Jerzego Maliniaka. 

Książkę „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku” wydaną przez Wydawnictwo Universitas będzie można kupić w naszej księgarni.

dr hab. Sławomir Łotysz – historyk, nauczyciel akademicki, profesor w Instytucie Historii Nauki PAN im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów w Warszawie. Zajmuje się historią techniki i historią środowiskową. Jest wiceprzewodniczącym Polskiego Towarzystwa Historii techniki. W latach 2017–2021 przewodniczył Międzynarodowemu Komitetowi Historii Techniki (ICOHTEC). Jest członek Komisji Historii Nauki PAU, Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN oraz Polskiego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego. Autor książek, artykułów naukowych i popularnonaukowych.