Program

  • spotkanie
  • książka

Program

ODWOŁANE | Spowiedź ambasadora | debata o szlachetnej zdradzie

15.06.2023
godzina 18:00

ODWOŁANE | Spowiedź ambasadora | debata o szlachetnej zdradzie

15.06.2023
godzina 18:00

  • spotkanie
  • książka
spotkanie książka  

Z przyczyn od nas niezależnych spotkanie zostało odwołane. O ewentualnym nowym terminie spotkania będziemy informować. Przepraszamy za niedogodności. 

Zapraszamy na dyskusję wokół książki „Spowiedź ambasadora” Romualda Spasowskiego z udziałem Mariusza M. Brymory (autora opracowania), Adama Michnika oraz Jarosława Bratkiewicza. Spotkanie poprowadzi Andrzej Nowakowski.


„Spowiedź ambasadora” jest opowieścią o historii i polityce, miłości i zdradzie, tragedii narodu i rodziny. Autor opisuje historię własnego życia, jednocześnie obnażając mechanizmy komunistycznej władzy – pokazuje wstydliwe oblicza polskiej służby dyplomatycznej i jej brak profesjonalizmu, ujawnia prywatne interesy, którym polscy „dyplomaci” podporządkowywali swoją aktywność, demaskuje bezkarność bezpieki, a nade wszystko ukazuje przemożny wpływ Sowietów na działania zarówno tych, którzy rządzili w kraju, jak i tych, którzy reprezentowali go poza granicami.

(…) poprzez swoje odważne i pryncypialne poparcie Solidarności wobec komunistycznych władców w latach 1980–1981 oraz jeszcze odważniejszą decyzję, aby poświęcić swoją karierę i dobytek w proteście przeciwko represjom, jakie miały miejsce po wprowadzeniu stanu wojennego i próbie zgniecenia Solidarności przez reżim generała Jaruzelskiego, w sensie moralnym Romuald Spasowski stał się pierwszym ambasadorem wolnej Polski w Stanach Zjednoczonych. (George Weigel w Przedmowie do drugiego wydania amerykańskiego).

Jest mi pan dłużny trzy noce (…) bo tyle bez przerwy czytałem pana książkę i nie mogłem jej odłożyć, dopóki nie skończyłem. To najlepsza książka na temat komunizmu i Polski, jaką kiedykolwiek czytałem. (Prezydent Ronald Reagan o amerykańskim wydaniu wspomnień ambasadora Spasowskiego).

Andrzej Nowakowski – dyrektor Wydawnictwa Universitas, pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego (na emeryturze), filolog, historyk sztuki, fotografik, publicysta, stały felietonista „Gazety Wyborczej”.

Mariusz M. Brymora – zawodowy dyplomata. Przed wstąpieniem do służby zagranicznej pracował jako nauczyciel akademicki oraz tłumacz języka angielskiego. W latach 1994–1998 był radnym Rady Miejskiej Radomia, a przez ostatni rok kadencji wiceprezydentem miasta. Od 1999 roku pracuje w służbie zagranicznej, gdzie pełnił funkcje zastępcy konsula generalnego w Chicago, radcy ds. dyplomacji publicznej Ambasady RP w Waszyngtonie i konsula generalnego w Los Angeles. W centrali MSZ był m.in. wicedyrektorem Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej: nadzorował działalność promocyjną polskich placówek. Autor opracowania „Spowiedzi ambasadora” Romualda Spasowskiego.

Adam Michnik – publicysta, eseista, historyk, jeden z głównych działaczy opozycji demokratycznej w PRL, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”.

Jarosław Bratkiewicz – politolog i dyplomata. W latach 1997–2001 ambasador na Łotwie, w okresie 2015–2015 Dyrektor Polityczny MSZ. Autor książki „Eurazjatyzm na wspak. Polscy tradycjonaliści przeglądają się w zwierciadle Eurazji i udają, że to nie oni” wydanej w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Universitas.

Organizatorem debaty jest Wydawnictwo Universitas, a partnerem Gazeta Wyborcza.