Program

  • spotkanie

Program

„Koalicje pamięci” | w stulecie urodzin dworku marszałka Piłsudskiego o jego historii zapisanej i zapamiętanej

20.06.2023
godzina 18:00

„Koalicje pamięci” | w stulecie urodzin dworku marszałka Piłsudskiego o jego historii zapisanej i zapamiętanej

20.06.2023
godzina 18:00

  • spotkanie
spotkanie  

21 czerwca 1923, po latach tułaczki, marszałek Piłsudski otrzymał klucze do swojego domu – dworku w Sulejówku. W przeddzień stulecia tego wydarzenia zapraszamy na spotkanie wokół książki „Koalicje pamięci. Dworek »Milusin« 1956–2000” dr Beaty Nessel-Łukasik.

Publikacja powstała w oparciu o zbiory archiwum historii mówionej Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i osób z Sulejówka. Relacje zebrano podczas projektu „Stoję przed jakąś dziwaczną trąbą”. Projekt ten dokumentował wspomnienia wychowanków i pracowników miejskiego przedszkola, które po II wojnie światowej przez niemal pół wieku działało w dworku.

Podczas spotkania przybliżymy stuletnią historię dawnego domu rodziny Piłsudskich oraz porozmawiamy o tym, jak pamięć pomnikowa tego miejsca przeplata się z pamięcią społeczną mieszkańców Sulejówka dzisiaj. Odpowiemy na pytanie, w jaki sposób ruch archiwistyki społecznej i utrwalanie narracji m.in byłych wychowanków przedszkola może wpływać na kształtowanie obrazu przeszłości tym podobnych miejsc pamięci.

W dyskusji wezmą udział:

  • autorka książki dr Beata Nessel-Łukasik, socjolożka, historyczka sztuki, pracownica Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie,
  • Małgorzata Pankowska-Dowgiało z Centrum Archiwistyki Społecznej,
  • Włodzimierz Kalicki, dziennikarz i pisarz, autor książki „Powrót do Sulejówka”.

Spotkanie poprowadzi Urszula Urzędowska, dziennikarka RMF Classic.
Wśród zaproszonych gości będą także autorzy i autorki zgromadzonych opowieści wychowanków przedszkola z dworku Marszałka, którzy podzielą się swoimi wspomnieniami oraz Agnieszka Uścińska, współrealizatorka projektu, która tych opowieści wysłuchała i je nagrała. Odsłuchamy też fragmenty minisłuchowisk powstałych z zarejestrowanych podczas projektu rozmów.

Książka dofinansowana przez Akademię Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki „Doskonała nauka – Wsparcie monografii naukowych”.