Program

  • spacer
  • cykle

Program

WARSZAWA ZAPAMIĘTANA | Zapomniane Stare Miasto

13.08.2023
godzina 16:00

WARSZAWA ZAPAMIĘTANA | Zapomniane Stare Miasto

13.08.2023
godzina 16:00

  • spacer
  • cykle
spacer cykle  

Czym różniło się przedwojenne Stare Miasto od dzisiejszej rekonstrukcji? Mieszkania nie miały dostępu do bieżącej wody, podwórka wypełniały zabudowania gospodarcze, warsztaty i wychodki. Dzielnicę zamieszkiwali niezamożni rzemieślnicy, uliczni handlarze i przekupki, ulice wypełniał krzyk bawiących się dzieci.

Nowe Miasto stanowiło już bramę do dzielnicy północnej, szyldy zapraszały przechodniów do żydowskich sklepów mydlarskich, konfekcyjnych, drobnych warsztatów, czy zakładów zegarmistrzowskich.

Wojna starła ten świat z powierzchni ziemi, zachował się on jednak we wspomnieniach mieszkańców. Usłyszymy w nich o życiu Starówki sprzed jej zniszczenia, oswajaniu ruin przez powracających warszawiaków oraz o odbudowie. Spacer opracowany na podstawie serii wydawniczej z Archiwum Historii Mówionej „Warszawa zapamiętana” poprowadzi Piotr Hummel z WAWstep.

⇒  Zbiórka przy kolumnie Zygmunta III Wazy.

Fot. ze zbiorów Irminy Nocznickiej-Muszyńskiej/AHM

Fot. ze zbiorów Irminy Nocznickiej-Muszyńskiej/AHM

„Warszawa zapamiętana” to cykl wakacyjnych spacerów, którego celem jest przybliżenie historii Warszawy na podstawie wspomnień i opowieści jej najstarszych mieszkanek i mieszkańców. W trakcie spacerów pokażemy fotografie z domowych albumów i odtworzymy relacje związane z tematami wycieczek. Pochodzą one z Archiwum Historii Mówionej i można je znaleźć na tej mapie

Piotr Hummel – przewodnik miejski i popularyzator historii. Warszawa jest obiektem jego badań naukowych w ramach studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim. Fascynują go przemiany społeczne i urbanistyczne XIX-wiecznego miasta, a w szczególności stosunki sąsiedzkie mieszkańców Warszawy. Współpracuje z wieloma instytucjami i fundacjami. Pomysłodawca i współzałożyciel projektu WAWstep oraz Muzeum Kamienicy.