Program

  • spacer
  • cykle

Program

WARSZAWA ZAPAMIĘTANA | Zanim Powiśle stało się modne

27.08.2023
godzina 16:00

WARSZAWA ZAPAMIĘTANA | Zanim Powiśle stało się modne

27.08.2023
godzina 16:00

  • spacer
  • cykle
spacer cykle  

Czym był słynny wyścig na Dynasach? Jak warszawiacy spędzali czas nad Wisłą i dlaczego powiślacy z dystansem odnosili się do ludzi z „góry”? Zapraszamy na spacer po Powiślu.

We wspomnieniach warszawiaków Powiśle to dzielnica silnie kontrastująca z zamożnym Śródmieściem. Niski standard mieszkań i infrastruktury sprawiały, że w XIX wieku osiedlała się tutaj przeważnie miejska biedota. Mieszkańców łączyły jednak bliskie relacje sąsiedzkie, a życie toczyło się na podwórkach, ulicach i nad Wisłą. Spacer, podczas którego wysłuchamy wspomnień nagranych przez Archiwum Historii Mówionej, poprowadzi Maria Pawlak.

⇒  Zbiórka przed Kościołem Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu.

Fot. ze zbiorów Janiny Pezak/AHM

Fot. ze zbiorów Janiny Pezak/AHM

„Warszawa zapamiętana” to cykl wakacyjnych spacerów, którego celem jest przybliżenie historii Warszawy na podstawie wspomnień i opowieści jej najstarszych mieszkanek i mieszkańców. W trakcie spacerów pokażemy fotografie z domowych albumów i odtworzymy relacje związane z tematami wycieczek. Pochodzą one z Archiwum Historii Mówionej i można je znaleźć na tej mapie

Maria Pawlak – przewodniczka miejska i popularyzatorka historii. Studiuje historię na Uniwersytecie Warszawskim. Działa w Akademickim Radiu Kampus, gdzie prowadzi program historyczny. Od kilku lat pracuje jako edukator w warszawskich muzeach. Po Warszawie jeździ rowerem, poznając każdy szczegół naszego miasta.