Program

  • spotkanie
  • cykle

Program

[NIE PRZYJMUJEMY ZGŁOSZEŃ] WARSZAWSKI TYDZIEŃ KOBIET | Porozmawiaj z nią | spotkanie

07.10.2023
godzina 11:00 - 14:30

[NIE PRZYJMUJEMY ZGŁOSZEŃ] WARSZAWSKI TYDZIEŃ KOBIET | Porozmawiaj z nią | spotkanie

07.10.2023
godzina 11:00 - 14:30

  • spotkanie
  • cykle
spotkanie cykle  

Szansa na kameralną rozmowę z kobietami, których życie, zawód, pasja są dla nas inspiracją i dowodem na to, że kobieta może wszystko! Wydarzenie odbywa się w ramach cyklu Warszawski Tydzień Kobiet. 

Spotkanie przy czteroosobowym stoliku i kawie, podczas którego będzie można zadać wylosowanej przez siebie osobie swoje pytanie, porozmawiać z nią.

❗️Obowiązują zapisy! Maila o tytule „Porozmawiaj z nią” wraz z telefonem kontaktowym do siebie należy przesłać na adres recepcja@dsh.waw.pl. W treści maila odpowiedz na pytanie: Z kim z grona zaproszonych kobiet najbardziej chciałabyś się spotkać i jakie pytanie zadać.
Liczba miejsc: 54.

Uczestniczki: 
Joanna Rajkowska – artystka wizualna, znana przede wszystkim z projektów publicznych. Jej Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich czyli „palma” stojąca na rondze De Gaulla jest dziś jednym z symboli Warszawy. Większość jej prac powstaje, żyje i starzeje się w otwartej przestrzeni, dlatego ich tematem jest nie tylko wszelkiego rodzaju materia wszelkich bytów wchodzących w ich skład, ale również ich skomplikowane relacje. Rajkowska wprowadza do przestrzeni publicznej to co słabe, kobiece i rozpoznające granice (w przeciwieństwie do utopii nieograniczonej potencji i ekspansji). Przekraczanie granic publicznego i prywatnego są najbardziej rozpoznawalną stroną działalności artystki. Wielokrotnie nagradzana, m.in. za „niezwykłe projekty realizowane w przestrzeni publicznej, za wyciąganie ręki w kierunku błąkającego się po mieście człowieka” (Paszport polityki, 2007).


Izabela Sopolska Rybak – prezeska Fundacji Kulawa Warszawa, blogerka, edukatorka społeczna i trenerka. W wieku 19 lat dowiedziała się, że choruje na stwardnienie rozsiane i to był moment, w którym stwierdziła, że to najlepszy czas, aby zacząć działać. Działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Gra w Warszawskim Stowarzyszeniu Rugby na Wózkach Four Kings, jest jedyną kobietą grającą w polskiej lidze. Przez 2 lata grała w Reprezentacji Polski w Rugby na Wózkach, gdzie zagrała między innymi na Mistrzostwach Europy w 2017 roku w Koblenz oraz Mistrzostwach Świata w 2018 roku w Sydney. Walczyła także na Mistrzostwach Świata w szermierce na wózkach w szpadzie i została wicemistrzynią świata.


Dj Wika (Wirginia Szmyt) – działaczka społeczna zaangażowana w sprawy seniorów, pedagożka i  prawdopodobnie najstarszą DJ-ką w Polsce. Swoim życiem i pasją łamanie stereotypy na temat emerytów i emerytek w Polsce. W 2023 roku ukazał się film dokumentalny, pot tytułem „Vika!”, którego jest bohaterką. Prowadzi cykliczne wydarzenia kulturalne, między innymi dyskoteki międzypokoleniowe, wycieczki dla seriorów i jest także jedną z organizatorek parady dla seniorów. Powtarza, że wiek jest jedynie stanem umysłu, a seniorzy to olbrzymi, niewykorzystany potencjał ludzi.


Helena Norowicz – aktorka teatralna i filmowa, modelka. Urodziła się w 1934 roku w miejscowości Chwilowszczyna, leżącej obecnie na terenie Białorusi. Jej największym dziecięcym marzeniem były występy w cyrku. W 1958 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Łodzi. Występowała w Teatrze Klasycznym w Warszawie, później przez 29 lat była aktorką Teatru Studio. Odeszła na emeryturę w wieku 68 lat. Trzynaście lat później zadebiutowała w roli modelki, przełamując stereotyp „niewidzialności” kobiet w starszym wieku. Uczestniczy w sesjach zdjęciowych i pokazach mody. Nie rezygnuje z aktywności fizycznej, wręcz przeciwnie, ćwiczy trzy razy w tygodniu i biega. Nie farbuje włosów i nie poddaje się zabiegom upiększającym.


Małgorzata Górska – działaczka ekologiczna, magisterka inżynierka ochrony środowiska od ponad 20 lat związana z organizacjami pozarządowymi: WWF Polska, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Greenpeace Polska, Fundacja dla Biebrzy. Zaangażowana w interwencje ekologiczne większego i mniejszego kalibru na poziomach od lokalnego po instytucje europejskie. Angażuje się w procesy kształtowania polityk unijnych, krajowych i regionalnych w zakresie dotyczącym ochrony środowiska. Laureatka „Ekologicznego Nobla” - Nagrody Goldmanów (2010, Europa) za koordynację kampanii w obronie Doliny Rospudy. Vice dyrektorka Biebrzańskiego Parku Narodowego w latach 2014-2017. Prywatnie: amatorka tkactwa ludowego, propagatorka turystyki ekologicznej, pasjonatka „Kobiecych Wypraw” - kobieta „Wnaturzona”.


Małgorzata Halber – pisarka, artystka, feministka, aktywistka, prekursorka nurtu “new sincerity”. Ukończyła filozofię na UW, studiowała również na wydziale grafiki w ASP w Warszawie. Jej prace wystawiane były m.in. w Muzeum Karykatury w Warszawie i Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. W 2020 roku wspólnie z Pawłem Żukowskim stworzyła wystawę „Zbędne życia” opierającą się jedynie na przedmiotach znalezionych na śmietnikach. Publikuje regularnie na łamach prasy, a swoją prozę opiera na doświadczeniach osobistych. Autorka słynnego komiksu „Kołonotatnika z Bohaterem”, o tym jak się w środku czujesz, ale nikomu o tym nie mówisz i bestsellerowej powieści  „Najgorszy człowiek na świecie”.


Sylwia Chutnik – pisarka, feministka, działaczka społeczna, wykładowczyni, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Studiowała Gender Studies na UW. Obroniła doktora Zakładzie Historii Kultury IKP na UW. Zadebiutowała w 2008 roku powieścią “Kieszonkowy atlas kobiet” za którą otrzymała Paszport Polityki. Twórczyni sztuk dramatycznych wystawianych na deskach teatrów. Prowadzi podcast Radio Sylwia i Elgiebete TV. Od najmłodszych lat angażuje się w działania prospołeczne. W latach 2007-2019 prowadziła Fundację MaMa zajmującą się prawami matek. Współorganizatorką pierwszej Warszawskiej Manify oraz współzałożycielką Porozumienia Kobiet 8 Marca. W 2019 roku dokonała apostazji, rok później zrobiła coming-out jako osoba queerowa.


Aldona Machnowska-Góra – Zastępczyni Prezydenta m.st. Warszawy, absolwentka filologii na Uniwersytecie Warszawskim, aktywistka społeczna i animatorka kultury. Producentka spektakli teatralnych i festiwali. W latach 2016-2018 zastępczyni dyrektor Teatru Studio w Warszawie; współautorka „Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020”. W latach 2018-2020 dyrektorka-koordynatorka ds. kultury w Warszawie.


Katarzyna Błażejewska-Stuhr – dietetyk kliniczny, psychodietetyk i współzałożycielka fundacji Kobiety bez diety. Ukończyła Warszawski Uniwersytet Medyczny i SWPS, doktorantka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Wyznaje zasadę, że jedzenie powinno być źródłem zdrowia i przyjemności. Chętnie gotuje i z radością eksperymentuje, najczęściej korzystając z lokalnych i sezonowych produktów. Uwielbia dietetyczne rozmowy, spotkania o tematyce zdrowotnej, z zainteresowaniem śledzi najnowsze doniesienia naukowe. Z pasją dzieli się wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami podczas warsztatów kulinarnych, wykładów czy wywiadów. Felietonistka magazynu Zwierciadło oraz autorka programu „357 kęsów na śniadanie” w Radio 357, autorka kilkunastu książek.

Warszawski Tydzień Kobiet to cykl wydarzeń opowiadający o kobietach – tych, którym udało się zapisać w historii, i tych żyjących współcześnie, które tę historię tworzą – swoim życiem, pasją, pracą. Oddamy głos kobietom, które zajmują się na co dzień historią, inspirują się nią lub piszą ją na nowo. Kobietom pokazującym poprzez to, kim są i co robią, że historię tworzą i piszą artystki, badaczki, naukowczynie. Kobiety mogą wszystko! Więcej o Warszawskim Tygodniu Kobiet można przeczytać tutaj.