Program

  • spotkanie

Program

Powojenna przebudowa Marszałkowskiej: wizje, plany, efekty | wykład

07.11.2023
godzina 18:00

Powojenna przebudowa Marszałkowskiej: wizje, plany, efekty | wykład

07.11.2023
godzina 18:00

  • spotkanie
spotkanie  

Jedną z najbardziej dyskutowanych kwestii podczas odbudowy Warszawy była rola i wygląd ulicy Marszałkowskiej. Jakie założenia mieli modernistyczni architekci? Jak ostatecznie wyglądała odbudowana ulica? I jak to się ma do jej dzisiejszego charakteru? Zapraszamy na wykład dr Krzysztofa Mordyńskiego w ramach prezentacji Społecznego Archiwum Warszawy.

Modernistyczni architekci chcieli, żeby Marszałkowska była ultranowoczesną arterią, wypełnioną tętniącym życiem o każdej porze dnia i nocy, z bezustannym ruchem aut i pieszych przemieszczających się na różnych poziomach. Wizja ta ustąpiła socrealistycznej koncepcji monumentalnej alei, dekorowanej okazałymi fontannami i wielkimi rzeźbami, olśniewającą przechodniów bogactwem wielkich witryn sklepowych w parterach wielopiętrowych budynków mieszkalnych.

Ulica Marszałkowska uwieczniona na licznych zdjęciach w Społecznym Archiwum Warszawy jest mniej lub bardziej echem tych wizji, miejscem codziennych zakupów, drogą do pracy, ale też przestrzenią uroczystości i specjalnych wydarzeń. Krzysztofa Mordyńskiego opowie o tym wszystkim i pokaże zmienającą się Marszałkowską, korzystając z zasobów Społecznego Archiwum Warszawy. 

dr Krzysztof Mordyński – historyk i historyk sztuki, kustosz w Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego, wykładowca i autor. Zajmuje się historią urbanistyki i architektury Warszawy oraz dziejami Uniwersytetu Warszawskiego. Zdobywca nagrody KLIO I stopnia w 2021 roku za książkę "Sny o Warszawie. Wizje przebudowy miasta 1945-1952" oraz wyróżnienia przyznawanego najlepszym wykładowcom Uniwersytetu Otwartego UW. Autor wystaw muzealnych o profilu historycznym, katalogów, artykułów naukowych i popularnonaukowych (m.in. „Biuletyn Historii Sztuki”, „Spotkania z Zabytkami”, „Stolica”, „Muzealnictwo”, „Kronika Warszawy”).

dr Krzysztof Mordyński / Fot. Patrycja Jastrzębska

dr Krzysztof Mordyński / Fot. Patrycja Jastrzębska