Program

  • spotkanie

Program

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | „Mannerheim – polskie lata”

08.11.2023
godzina 18:00

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | „Mannerheim – polskie lata”

08.11.2023
godzina 18:00

  • spotkanie
spotkanie  

Fiński bohater wszech czasów, architekt fińskiej niepodległości, ale też dandys i pogromca niewieścich serc. Carl Gustaf Mannerheim to jedna z najbardziej fascynujących, ale też kontrowersyjnych postaci w najnowszej historii Europy. Zapraszamy na spotkanie z autorami i współtwórcami książki „Mannerheim – polskie lata”.

Carl Gustaf Mannerheim

Carl Gustaf Mannerheim

Carl Gustaf Mannerheim (1867-1951) jest uznawany za ojca niepodległej Finlandii. Przez lata, gdy terytorium fińskie wchodziło w skład Imperium Rosyjskiego, służył w armii carskiej. W latach 1911-1913 dowodził pułkiem, którego koszary mieściły się na terenie Łazienek Królewskich. Łączyły go przyjazne relacje z wybitnymi przedstawicielami polskiej arystokracji - rodzinami Lubomirskich, Potockich, Tyszkiewiczów, Wielopolskich.

Wydana przez Muzeum Ziemi Mińskiej publikacja opowiada o latach Mannerheima spędzonych w Polsce, o jego związkach z Polską po zakończeniu służby w Armii Carskiej oraz o jego prywatnych kontaktach z Polakami, które utrzymywał do końca życia. Postać marszałka C.G. Mannherheima na tle burzliwych historycznych zmian w Europie przełomu XIX i XX wieku przybliżają polscy i fińscy naukowcy, dziennikarze oraz potomkowie jego przyjaciół.

Ta książka odkrywa nowe fakty z życia marszałka, rzuca nowe światło na jego stosunki z Polakami, pokazuje jak Polska wpłynęła na jego sposób myślenia, a także pozwala spojrzeć na Polskę jego oczami.

Gośćmi spotkania będą:

Anna Kulicka-Soisalon-Soininen – dziennikarka, dokumentalistka, tłumaczka. Współpracowała m.in. z „Polityką”, „Warsaw Voice”, „Przekrój”, „Suomen Kuvalehti” i „Nykypäivä” oraz TVP, NBC-News, BBC-News. Pod koniec lat 90. była przedstawicielką Fińskiej Organizacji Turystycznej na Polskę. Po roku 2000 związała się z fińską telewizją YLE.

Jukka Soisalon-Soininen – prawnik, dziennikarz, wieloletni animator współpracy między Polską a Finlandią. W latach 90. był korespondentem tygodników „Suomen Kuvalehti” i „Nykypäivä” w Warszawie. Członek Ritarihuone (Izby Rycerskiej) od początku XX wieku zrzeszającej fińskie rody szlacheckie. W 2017 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Päivi Laine – ambasador Finlandii w Warszawie.

Leszek Celej – dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim.

Marek Zipper – grafik, autor okładki i opracowania graficznego książki.

Organizator: Polsko Fińska Grupa Projektowa
Współorganizator: Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim
Partner: Dom Spotkań z Historią