Program

  • spotkanie

Program

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | „Abdon Korzon - pierwszy fotograf widoków Wilna”

10.11.2023
godzina 18:00

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | „Abdon Korzon - pierwszy fotograf widoków Wilna”

10.11.2023
godzina 18:00

  • spotkanie
spotkanie  

Pierwszy fotograf miasta Wilna, powstaniec styczniowy i autor słynnych zdjęć portretowych uczestników zrywu – zapraszamy na spotkanie poświęcone postaci Abdona Korzona. Gościem wieczoru będzie dr Dainius Junevičius. Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 700-lecia Wilna.

Publikacja opowiada o życiu i twórczości fotografa Abdona Korzona, który za swoją działalność został aresztowany przez władze carskie i zesłany do Kraju Krasnojarskiego na Syberii. Bogato ilustrowana książka jest także też swoistym przewodnikiem po Wilnie połowy XIX wieku i historią powstania styczniowego na Wileńszczyźnie. W 2018 roku publikacja została uznana przez Zrzeszenie Wydawców Litwy za najlepszą książkę roku o Wilnie. Spotkanie z jej autorem, dr Dainiusem Junevičiusem, poprowadzi Tomasz Kuba Kozłowski.

Dainius Junevičius – fizyk, historyk fotografii, dyplomata, pierwszy ambasador Litwy w Polsce po odzyskaniu niepodległości w 1991, następnie ambasador Litwy w Grecji, Egipcie i obecnie w Republice Południowej Afryki.

Partnerzy: Ambasada Republiki Litewskiej, Agencja „GO Vilnius”, Wydawnictwo DiG.