Program

  • spotkanie

Program

Zniszczyć, zburzyć, zaorać. Największe skandale warszawskiej deweloperki | wykład

28.11.2023
godzina 18:00

Zniszczyć, zburzyć, zaorać. Największe skandale warszawskiej deweloperki | wykład

28.11.2023
godzina 18:00

  • spotkanie
spotkanie  

Kino Moskwa, Supersam, Pawilon Chemii, koszary przy ulicy 29 Listopada, praska Parowozownia, willa Granzowa – te i wiele innych cennych warszawskich budynków zniknęło z mapy Warszawy w ostatnich trzech dekadach.

Ostatnio opinią publiczną wstrząsnęły wieści o wyburzeniu dawnej Wyższej Szkoły Dziennikarskiej przy Rozbrat 44a czy przedwojennego domu przy ulicy Grębałowskiej 11. Warszawiacy mogli także usłyszeć o planach likwidacji Muzeum Ziemi w willi Bohdana Pniewskiego usytuowanej w wyjątkowej lokalizacji przy alei na Skarpie. Jak to możliwe, że w mieście tak doświadczonym przez wojnę, wciąż wyburzane są cenne budynki o charakterze zabytkowym? Co w tym „systemie” działa wadliwie i czy za ten stan rzeczy odpowiedzialni są jedynie deweloperzy? Spotkanie, które poprowadzi Patrycja Jastrzębska, będzie nie tylko próbą odpowiedzenia na te i inne pytania, ale także okazją do przypomnienia o ciekawej architekturze, która zniknęła z przestrzeni Warszawy w ostatnich kilkunastu latach.

Patrycja Jastrzębska / Fot. IAFWARSAW - TU BYŁO, TU STAŁO

Patrycja Jastrzębska / Fot. IAFWARSAW - TU BYŁO, TU STAŁO
Patrycja Jastrzębska – historyczka sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, redaktorka, edukatorka, kuratorka wystaw. Autorka popularnej inicjatywy „Tu było, tu stało” oraz prezeska Stowarzyszenia Masław. Działa w obszarze dziedzictwa architektonicznego oraz przestrzeni miejskiej Warszawy. Szczególnie interesują ją przemiany, jakie zachodziły w przestrzeni stolicy po transformacji ustrojowej. Od ponad dekady dokumentuje te zmiany i dzieli się refleksją na ich temat z mieszkańcami publikując, animując dyskusje oraz prowadząc wykłady i warsztaty. Prowadzi stałą rubrykę „Tu było, tu stało” w miesięczniku „Stolica” poświęconą utraconemu i przekształconemu dziedzictwu Warszawy. Inicjatorka licznych akcji społecznych i projektów, m.in. „Poszukiwania dziewczynki ze zdjęcia na tle getta z 1946 r.”, „Warszawianka – krajobrazowe dziedzictwo Warszawy”. Nominowana w plebiscycie „Osobowości 25-lecia” przez miesięcznik „Architektura-Murator” w kategorii „Rewitalizacja i ochrona zabytków”.