Program

  • spotkanie
  • książka
  • aktualności

Program

„Notatki z Warszawy” Chrisa Niedenthala | premiera albumu

14.12.2023
godzina 18:00

„Notatki z Warszawy” Chrisa Niedenthala | premiera albumu

14.12.2023
godzina 18:00

  • spotkanie
  • książka
  • aktualności
spotkanie książka aktualności  

„Notatki z Warszawy” to tytuł najnowszego albumu Chrisa Niedenthala wydanego przez Dom Spotkań z Historią. Zawiera 150 warszawskich zdjęć słynnego fotoreportera, od lat 70. po współczesność, większość z nich powstała w ostatnich latach. To wizualna i osobista – jak twierdzi fotograf – opowieść o stolicy, która pięć dekad temu stała się jego domem. Zapraszamy na spotkanie z udziałem Chrisa Niedenthala i Sylwii Chutnik. 


Chris Niedenthal, przemierzając Warszawę, z uwagą przygląda się miastu i jego mieszkańcom – szuka sposobów, by pokazać stolicę taką, jaką ją widzi – nieupozowaną, zatraconą w codzienności, czasem brzydką, ale też dynamiczną, odświętną i nowoczesną. Zdjęcia współczesne przeplatają się z archiwalnymi, pochodzącymi z własnych, bogatych zbiorów autora, co podkreśla przemiany, które dokonały się w minionych latach.

Chris Niedenthal „łapie w kadrze” uczestników wielkich manifestacji, młodzież protestującą i tańczącą pod sejmem w akcji silent disco, dyskretnie obserwuje bywalców miejskich potańcówek, zerka w odbicia kawiarnianych witryn, kontempluje widoki z okien, spaceruje po Śródmieściu, Pradze i Mokotowie, a także Żoliborzu, Targówku i Ursynowie. Zazwyczaj stroni od fotograficznych landszaftów, tym razem „zdjęcia notatki” wykonuje także w miejscach turystycznych, na Trakcie Królewskim, Rynku Starego Miasta, Placu Zamkowym. Nie traci jednak reporterskiej czujności, szuka formy, ciekawych motywów, operuje światłem.

Niektóre zdjęcia stanowią zapis ważnych momentów historycznych (Marsz Miliona Serc z 2023 roku), inne pokazują Warszawę w odsłonie prywatnej, osobistej (nocna panorama miasta z kamienicy, gdzie mieszka fotograf, niepozorne mokotowskie podwórko czy „czwórki” na Wiśle), większość stanowi swoisty fotoreportaż z codzienności.

Na zdjęciach archiwalnych możemy zobaczyć między innymi, jak wyglądał pierwszy dzień na warszawskiej giełdzie w 1991 roku, początki ulicznego handlu po upadku komunizmu, śródmiejskie ulice i panoramy z nowo wybudowanym Dworcem Centralnym czy tzw. Ścianę Wschodnią z Domami Centrum, która w latach 70. była okolicą nowoczesną i modną.

Album zawiera również krótki odautorski wstęp, biogram Chrisa Niedenthala i esej Sylwii Chutnik („Miejski taniec. Chris Niedenthal o Warszawie”). Przygotowany został w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej, część nakładu dostępna jest w eleganckiej wersji z etui.

Autor: Chris Niedenthal
Autorzy tekstów: Sylwia Chutnik, Chris Niedenthal
Projekt graficzny: Katarzyna Godyń-Skoczylas
Wydawca: Dom Spotkań z Historią
Rok 2023
Oprawa: twarda
Cena: 170 zł (bez etui); 200 zł (z etui)

Od 14 grudnia album będzie dostępny w księgarni Domu Spotkań z Historią z rabatem 20%.


Chris Niedenthal urodził się 21 października 1950 roku w Londynie jako młodsze z dwojga dzieci Heleny z domu Łyżwańskiej i Jana Niedenthalów. Matka przed wojną pracowała jako stenotypistka w Polskiej Agencji Telegraficznej w Warszawie, emigrowała razem z polskim rządem we wrześniu 1939. Ojciec, wileński prokurator, opuścił Polskę po wkroczeniu wojsk sowieckich 17 września 1939. Poznali się i pobrali w Wielkiej Brytanii.

W 1972 roku Chris Niedenthal ukończył studia fotograficzne w London College of Printing i przez pół roku pracował dla londyńskiej agencji Features International. Polskę po raz pierwszy odwiedził razem z rodzicami i siostrą w 1963 roku. Dwa lata później zaczął bywać tu sam, prawie w każde wakacje. W 1971 roku podjął pracę jako pilot wakacyjnych wycieczek do Polski. W maju 1973 przyjechał tu na zaproszenie Polskiej Agencji Interpress. W latach 1974—1978 pracował jako wolny strzelec, robiąc materiały m.in. dla niemieckich pism: tygodnika „Stern” i miesięcznika „Geo” oraz dla szwedzkiego dziennika „Expressen”. Od 1978 roku współpracował z magazynem „Newsweek”. W 1985 został fotoreporterem „Time”. Zasłynął fotografią reportażową przedstawiającą zarówno historyczne wydarzenia, jak i codzienność lat 80. Dokumentował m.in.: pierwszą wizytę Jana Pawła II w Polsce, powstanie Solidarności, wprowadzenie stanu wojennego, upadek komunizmu i przemiany demokratyczne w krajach Europy Wschodniej w 1989 roku.

Laureat nagrody World Press Photo w 1986 roku za portret sekretarza generalnego węgierskiego KC — Janosa Kadara, który trafił na okładkę ,,Time”. Autor społecznie zaangażowanych cykli fotograficznych traktujących o „niewidzialności” dzieci upośledzonych umysłowo (m. in wystawa Tabu. Portrety nie Portretowanych). Po 2015 roku wrócił do fotoreportażu.