Program

  • spotkanie

Program

Zrozumieć pamięć: między reportażem a nauką | Łukasz Bukowiecki i Ziemowit Szczerek | spotkanie

13.02.2024
godzina 18:00

Zrozumieć pamięć: między reportażem a nauką | Łukasz Bukowiecki i Ziemowit Szczerek | spotkanie

13.02.2024
godzina 18:00

  • spotkanie
spotkanie  

Jak pamięć i niepamięć miasta jawią się w narracji reporterskiej, a jak opisują je narzędzia pojęciowe wypracowane przez studia kulturowe? Jak te dwa gatunki przenikają się nawzajem i dlaczego właśnie miasto to wdzięczny temat do takiego transdyscyplinarnego spotkania? Zapraszamy na kolejne spotkanie cyklu dyskusyjnego „Zrozumieć pamięć – Między reportażem a nauką” z udziałem Ziemowita Szczerka, autora książki „Wymyślone miasto Lwów” oraz dr Łukasza Bukowieckiego, autora publikacji „Muzea-preteksty. Niezrealizowane przedsięwzięcia muzealne wobec negatywnego dziedzictwa w Warszawie”. Spotkanie poprowadzi dr Małgorzata Pakier.

⇒ Wydarzenie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy oraz transmitowane online. 

W osobistym reportażu “Wymyślone miasto Lwów” Ziemowit Szczerek opisuje miasto dobrze znane, ale zarazem tajemnicze, zmieniające się i wielowymiarowe. Trudna historia – i teraźniejszość – Lwowa jest punktem wyjścia do rozmowy o tożsamości miasta i tożsamości jego mieszkańców. W nagradzanej pracy “Muzea-preteksty...” dr Łukasz Bukowiecki bada Warszawę i to, co mogło w niej być. Zabiera nas na spacer śladami nieistniejących muzeów i opowiada o przeszłości Warszawy z punktu widzenia budynków, które unaoczniają przeżycia miasta.

Szczerek i Bukowiecki skupiają się na miejscach na wpół legendarnych, (nie)istniejących i (nie)przekształconych w kontekście wielowarstwowego dziedzictwa: od dawnej historii polskiej czy rosyjskiej, przez II wojnę światową i komunizm, po czasy współczesne.

Dr Małgorzata Pakier – kieruje działem naukowym w Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność, jest współtwórczynią projektu Genealogie Pamięci i absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu.

Ziemowit Szczerek – jest dziennikarzem, tłumaczem i pisarzem, autorem m.in. „Przyjdzie Mordor i nas zje”, interesuje się Europą Środkową i Wschodnią.

Dr Łukasz Bukowiecki – jest historykiem muzealnictwa, socjologiem kultury i kulturoznawcą, interesuje się ochroną dziedzictwa kulturowego, praktykami pamięci społecznej i cyrkulacją miejskich wyobrażeń.
„Zrozumieć pamięć – Między reportażem a nauką”.

Reportaż i nauka to różne języki opisu i sposoby poznawania świata. Jak nauka może czerpać z narracyjnych możliwości i wrażliwego podejścia w reportażu i, vice versa, jak literatura non-fiction może korzystać z zasobu naukowych pojęć i systematyzacji? Czy próba takiego transdyscyplinarnego i transgatunkowego dialogu pozwoli nam lepiej zrozumieć to, co się dzieje z polską i europejską pamięcią? Zapraszamy do dyskusji wokół tych pytań, w których punktem wyjścia będą najciekawsze współczesne publikacje podejmujące tematykę historii i pamięci. Cykl dyskusji „Zrozumieć pamięć” składa się z pięciu rozmów historyków i reporterów.

Organizatorzy: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Dom Spotkań z Historią
Partner: Centrum Badań nad Pamięcią Społeczną (Uniwersytet Warszawski)