Program

  • spotkanie
  • książka

Program

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | „Polacy na Wschodzie. Historie mówione” | Spotkanie z Dominikiem Czapigo

09.04.2024
godzina 18:00

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | „Polacy na Wschodzie. Historie mówione” | Spotkanie z Dominikiem Czapigo

09.04.2024
godzina 18:00

  • spotkanie
  • książka
spotkanie książka  

Zapraszamy na spotkanie wokół niezwykłej książki „Polacy na Wschodzie. Historie mówione” pod red. Dominika Czapigo. To historie Polaków mieszkających za wschodnią granicą Polski opowiedziane ich własnymi głosami. Wstęp na spotkanie wolny.

Książka jest zbiorem relacji zarejestrowanych w ramach jednego z największych w Polsce projektów dokumentujących historię mówioną. Historię Polaków mieszkających za wschodnią granicą Polski, opowiedzianą ich własnymi głosami. Porozmawiamy o wyprawach do Białorusi, Kazachstanu, Litwy, Łotwy, Rosji, Rumunii i Ukrainy, w latach 2006–2011, podczas których zespołowi dokumentalistów związanych z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią udało się zapisać i zarchiwizować historie blisko 1100 osób, zeskanować ponad 4000 zdjęć oraz dokumentów z albumów rodzinnych rozmówców.

O tym wyjątkowym projekcie dziennikarce Agnieszce Lichnerowicz opowiedzą Dominik Czapigo, redaktor książki i prof. Jerzy Kochanowski, opiekun naukowy.

Książka dostępna w Księgarni XX wieku.

W spotkaniu udział wezmą: 
Agnieszka Lichnerowicz – dziennikarka i reporterka radia TOK FM. Laureatka Nagrody PAP im. R. Kapuścińskiego. Interesuje się transformacjami i ruchami społecznymi we wschodniej Europie.

Dominik Czapigo – redaktor kwartalnika „Karta”, zajmuje się dokumentowaniem i archiwizowaniem historii mówionej. Redaktor prowadzący i członek projektu „Polacy na Wschodzie”.

prof. dr hab. Jerzy Kochanowski – historyk, pracuje na Wydziale Nauk o Kulturze i Sztuce Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał na uniwersytetach w Moguncji i w Jenie (RFN), stypendysta m.in. na uniwersytetach w Toronto (Kanada) i w Stanford University (USA). Zajmuje się społeczną i kulturową historią Europy Środkowo-Wschodniej w XX w., w tym dziejami migracji przymusowych. Ostatnie publikacje: „Tylnymi drzwiami. Czarny rynek w Polsce 1944–1989”, Warszawa 2010 i 2015 (tłum. niem. 2013, ang. 2017); „Rewolucja międzypaździernikowa. Polska 1956–1957”, Kraków 2017 (tłum. ang. 2023); „Wolne miasto? Zakopane 1956-1970”, Kraków 2019; „Pomiędzy. Krótka historia Warszawy”, Warszawa 2023.